Հանդիպում վաղ/մանկության տարիքում ամուսնության և այս մարտահրավերի լուծման ուղիների վերաբերյալ
2024 թվականի հունվարի 29-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցել է Ժողովրդական պաշտպաին կից Էթնիկ փոքրամասնությունների խորհրդի նիստին, որտեղ քննարկվել են վաղ/մանկության տարիքում ամուսնությունը և այս մարտահրավերի լուծման ուղիները։
Հանդիպմանը խոսվել է վաղ ամուսնությունների վերացման ուղղությամբ գործնականում կիրառվող օրենսդրության և կանոնակարգերի, այս խնդրի պատմամշակութային ասպեկտների մասին, քննարկվել է իրավիճակը Քվեմո Քարթլիում, Սամցխե-Ջավախեթիում և Կախեթիում, այդ թվում՝ դպրոցներում։ Ներկայացվեց նաև պետության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը վաղ/մանկական տարիքում ամուսնությունների վերացման և կանխարգելման ուղղությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցել են խորհրդարանի գենդերային իրավահավասարության խորհրդի նախագահ Նինո Ծիլոսանին, Վրաստանի կառավարության և երկրում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։

Meeting on Early/Childhood Marriage and Solutions
On January 29, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani participated in the meeting of the Council of Ethnic Minorities of the Public Defender, where early/childhood marriage and solutions to this challenge were discussed.
The legislation and regulations implemented in practice in the direction of eliminating early marriage, the historical and cultural aspects of this problem, the situation in Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti and Kakheti regions, including at schools, were also the topics of discussion at the meeting. The policy implemented by the State to eliminate and prevent early/childhood marriage was presented.
The Chairwoman of the Gender Equality Council of the Parliament, Nino Tsilosani, representatives of the Government of Georgia and non-governmental organizations operating in the country took part in the event.