Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են բերման ենթարկվածներին
2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են ժամանակավոր պահման մեկուսարանում գտնվող 14 քաղաքացու և հանրահավաքի ժամանակ ստացած մարմնական վնասվածքների պատճառով կլինիկայում գտնվող 2 քաղաքացու։
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչների այցելած 16 անձանցից 10-ը ենթադրաբար ոչ պատշաճ վերաբերմունքի կամ բռնի ուժի կիրառման զոհ են։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն արձագանքել է դրան և կոչ արել Հատուկ քննչական ծառայությանն անհապաղ սկսել և իրականացնել արդյունավետ քննություն՝ բացահայտել բոլոր պատասխանատուներին։ Բացի այդ, Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը Հատուկ քննչական ծառայությանն է փոխանցել հրապարակայնորեն տարածված տեղեկատվություն և կադրեր, որոնցում պատկերված են ոստիկանության կողմից ուժի հնարավոր գերազանցման և լրագրողների գործունեությանը միջամտելու փաստեր։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը վերահսկելու է նախաքննության ընթացքը՝ գնահատելու մարդու իրավունքների խախտման փաստերին արձագանքելու արդյունավետությունը։

Public Defender’s Representatives Visit Detainees
On November 19, 2024, representatives of the Public Defender of Georgia visited 14 citizens placed in temporary isolation cells and 2 citizens hospitalized due to physical injuries received during the rally.
Of the 16 persons visited by the representatives of the Public Defender, 10 are victims of alleged ill-treatment or excessive force.
The Public Defender’s Office responded accordingly and called on the Special Investigation Service to immediately start and conduct an effective investigation - to identify all responsible persons. In addition, the Public Defender’s Office provided the Special Investigation Service with publicly disseminated information and footage relating to the alleged use of excessive force by the police and interference in the activities of journalists.
The Public Defender’s Office will monitor the course of the investigation in order to evaluate the effectiveness of the response to the human rights violations.