Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հանրահավաքում ձերբակալվածներին
Նոյեմբերի 29-ին Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները ողջ օրը շարունակել են այցելել բողոքի ցույցի ժամանակ բերման ենթարկված քաղաքացիներին։ Գրասենյակի ներկայացուցիչները այցելել են ընդհանուր առմամբ 40 անձի և նրանցից 11-ի մասին տեղեկատվություն տրամադրել հանրությանը։
Օրվա ընթացքում Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են լրացուցիչ 29 անձի, որոնցից 28-ը բերման են ենթարկվել։
Գրասենյակի ներկայացուցիչները այցելել են լրագրող Գուրամ Ռոգավային։ Գուրամ Ռոգավայի խոսքով՝ ինքը ծառայողական պարտականությունները կատարելիս է եղել բողոքի ցույցի ժամանակ, երբ իրավապահները ֆիզիկական բռնության են ենթարկել նրան, ինչի արդյունքում նա կորցրել է գիտակցությունը։ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն անմիջապես դիմել է Հատուկ քննչական ծառայություն՝ Գուրամ Ռոգավայի նկատմամբ բռնություն գործադրելու փաստով։
Այցելած 29 անձանցից 23-ը նշել են ոչ պատշաճ վերաբերմունքի մասին (7 հոգի չեն ցանկանում արձագանքել): Նրանց մեծամասնության պնդմամբ՝ ոստիկանները իրենց ֆիզիկական բռնության են ենթարկել անմիջապես բերման ենթարկելու ընթացքում։ Նրանցից ոմանք մատնանշել են նաև իրավապահների կողմից բանավոր վիրավորանքները։ Ձերբակալվածներից մի քանիսն ունեցել են տեսանելի մարմնական վնասվածքներ, օրինակ՝ մի կալանավորի գլխին բազմաթիվ մակերեսային վնասվածքներ է եղել, մեկ այլ կալանավորի վնասվածք՝ դեմքի, աջ հոնքի մոտ։
Ձերբակալվածներից մի քանիսի խոսքով՝ իրենց բերման են ենթարկել Ներքին Գործերի նախարարության հատուկ հանձնարարությունների վարչության աշխատակիցները, որոնք հանձնել են այլ աշխատակիցների, որոնք նույնպես չունեն հատուկ անձը հաստատող նշաններ, որից հետո հանձնվել են պարեկային ոստիկանության աշխատակիցներին։ Պարեկային ոստիկանությունը նրանց տեղափոխել է ոստիկանության վարչական շենք, որտեղ սկսել են կազմել վարչական կալանքի վերաբերյալ փաստաթղթերը։ Ձերբակալվածներից մի քանիսի հայտարարության համաձայն՝ ձերբակալողները կեղծ տվյալներ են տվել, մասնավորապես, այն ոստիկաններին, ովքեր իրենց ուղղակիորեն չեն ձերբակալել։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը տարիներ շարունակ մատնանշում է բողոքի ակցիայի ժամանակ քաղաքացիների բերման ենթարկելու ժամանակ նշված վնասակար պրակտիկան, որը վարչական դատավարության նորմերի կոպիտ խախտում է և հիմք է ստեղծում դատարաններին մոլորեցնելու համար։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն իր իրավասության շրջանակներում յուրաքանչյուր փաստի վերաբերյալ կիրականացնի իրավական արձագանք՝ տեղյակ պահելով լիազոր մարմիններին և իրականացնելով հետաքննության հետագա մշտադիտարկում։

On November 29, throughout the day, Public Defender's representatives continued to visit citizens detained at the protest. The Public Defender's Office visited a total of 40 people and has already provided information about 11 of them to the public.
During the day, the Public Defender's representatives additionally visited 29 people, 28 of whom are detained. One of the detainees is being held in the Samtredia temporary detention center and others are in Tbilisi detention centers.
Public Defender's representatives visited journalist Guram Rogava in the clinic. According to Guram Rogava, he was performing his official duties at the protest when law enforcement officers physically assaulted him, causing him to lose consciousness. The Public Defender's Office immediately applied to the Special Investigation Service regarding the violent actions taken against Guram Rogava.
Out of the 29 persons visited, 23 persons indicated that they had been ill-treated (7 persons do not wish that their case be responded). According to the majority of them, they were physically assaulted by police officers during the arrest. Some of them also indicated verbal abuse by law enforcement officers. Some of the detainees had visible physical injuries, for example, one detainee had multiple injuries to his head, another detainee had an injury to his face, near his right eyebrow.
According to some of the detainees, they were detained by employees of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs, who then handed the detainees over to other employees, who also did not have any insignia, and after that they were handed over to patrol police officers. The patrol police took them to the administrative building of the police, where they drew up documentation on their administrative detention. According to some of the detainees, the detainers indicated false data, in particular, those police officers who did not actually detain them.
For years, the Public Defender's Office has been pointing out the aforementioned harmful practice of the detention of citizens during protests, which constitutes a gross violation of administrative procedural norms and creates the basis for misleading the courts.
The Public Defender's Office, within the scope of its competence, will make legal response to each fact by informing the authorized agencies and conducting further monitoring of the investigation.