Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը Իրավապաշտպանների միջազգային օրվա կապակցությամբ
Իրավապաշտպանների աշխատանքը հատուկ ներդրում է ունենում երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության բարձր չափանիշ հաստատելու, ժողովրդավարության, հավասարության, օրենքի գերակայության և կառավարության հաշվետվողականության որակի բարելավման գործում: Ուշագրավ են նաև նրանց ջանքերը` ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում հասարակության իրազեկվածության բարձրացմանը:
1998 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց Իրավապաշտպանների մասին հռչակագիրը, որտեղ ամրագրվեցին իրավապաշտպանների և նրանց գործունեության պաշտպանությունն ապահովող ամենակարևոր իրավունքներն ու սկզբունքները: Դեկտեմբերի 9-ի տոնակատարությունը կապված է իրավապաշտպանների գործունեության ճանաչման ու գնահատման հետ:
Չնայած այն բանին, որ պետությունները 22 տարի առաջ միաձայն ընդունեցին Հռչակագիրը, այն կատարելու պատրաստակամության բարձր մակարդակով, ամբողջ աշխարհում դեռ պատահում են իրավապաշտպանների ստիգմատիզացիայի, նրանց դեմ ուղղված հանցավոր գործողությունների և նրանց իրավունքների ոտնահարման հաճախակի դեպքեր: Ընթացիկ տարում նրանց գործունեության անարգել ընթացքը խափանվեց կորոնավիրուսի (COVID-19) համաճարակի և դրա տարածումը կանխելու համար սահմանված արգելքների պատճառով[1]: Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ ստեղծված իրավիճակում, երբ ի պատասխան համաճարակին, մեծացել են մարդու իրավունքների սահմանափակումների լծակները, իրավապաշտպանների ազդեցության դերն ու նրանց ջանքերն էլ ավելի կշիռ են ստանում ժողովրդավարական հասարակություններում:
Ազգային մակարդակով, վերջին տարիներին Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը ուշադիր հետևում է իրավապաշտպանների առջև ծառացած խնդիրներին, և 2018 թվականից նա այս առումով գնահատում է առկա իրավիճակը խորհրդարանական զեկույցի անկախ գլխում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացված մոնիտորինգը պարզել է իրավապաշտպանների վրա հարձակումների մի շարք ցավալի միտումներ: Հատկապես մտահոգիչ է բարձրաստիճան քաղաքական պաշտոնյաների կողմից ժողովրդավարության զարգացման համար կարևոր հարցերի վրա աշխատող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին վարկաբեկելու անընդունելի պրակտիկան,[2] որը, մի շարք դեպքերում, տեղի է ունեցել նաև ընթացիկ տարում:[3]
Բացի այդ, ինչպես նախկինում,[4]շարունակում են արդիական մնալ հնարավոր հանցագործությունները կանանց իրավապաշտպանների և ԼԳԲՏ + համայնքի անդամների նկատմամբ: Այս առումով կարևոր է ընդգծել ռադիկալ խմբավորումների կողմից «Թբիլիսիի պրայդի» գրասենյակի վրա հարձակման փաստերի առատությունը:[5]
Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ, այսօրվա դրությամբ, ազգային մակարդակով ձեռնարկված՝ իրավապաշտպանների պաշտպանությունն ապահովելու միջոցառումները բավարար չեն։ Ցավոք, իրավապահ մարմինները համապատասխան նախազգուշական միջոցներ չեն ձեռնարկում ԼԳԲՏ + հանրության իրավապաշտպան կազմակերպությունների վրա հարձակումները կանխելու համար: Իրավիճակը բարդանում է նրանով, որ օրենսդրությունը չի հստակեցնում իրավապաշտպան հասկացությունը, ինչը մի շարք խնդիրներ է ստեղծում իրենց դեմ կատարված հանցագործությունների լիարժեք բացահայտման, համապատասխան վիճակագրության պատրաստման և, որպես հետեւանք, բացահայտված խնդիրների լուծման առումով:
Հաշվի առնելով իրավապաշտպանների պաշտպանության ոլորտում առկա խնդիրները՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2020 թվականին ներկայացրել է «Մարդու իրավունքների իրավապաշտպանների հարցերի շուրջ աշխատելու ուղեցույց» -ը, որը հանդիսանում է բացատրական-մեթոդաբանական փաստաթուղթ: Այնտեղ բացատրում է իրավապաշտպանների հայեցակարգի միջազգային չափանիշը, նրանց գործունեության էությունը և այդ առումով պետության վրա դրված պարտավորությունները, մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների դերն ու գործառույթները, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից ձեռնարկված միջոցառումները՝ ուղղված իրավապաշտպանների համար անվտանգ և օժանդակ միջավայր ստեղծելու համար:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը մեկ անգամ ևս կոչ է անում կառավարությանը արդյունավետ կանխարգելիչ և նախաձեռնող միջոցներ ձեռնարկել՝ իրավապաշտպաններին պաշտպանելու և նպաստելու նրանց սեփական իրավունքների լիարժեք իրացմանը:
[1] Լրացուցիչ տեղեկություններ հասանելի են կայքում՝ <https://bit.ly/37ymL78> [Վերջին անգամ դիտվել է՝ 04.12.2020]:
[2] Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018 թվականի զեկույցը՝ «Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների իրավիճակի վերաբերյալ» Էջ. 165-168, Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2019 թվականի զեկույցը՝ «Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների իրավիճակի վերաբերյալ» էջ. 250-253 թվականներին:
[3] Տես հայտարարությունները կայքում՝ <https://bit.ly/2Y9xbG8>, <https://bit.ly/3190Lhc>, <https://bit.ly/316bmZX>, <https://bit.ly/3ggbsV6> [Վերջին դիտումը՝ 04.12.2020]:
[4] Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2019 թվականի զեկույցը՝ «Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների իրավիճակի վերաբերյալ» Էջ. 251-252,

Human rights defenders make a special contribution to the establishment of a high standard of human rights and strengthening of the quality of democracy, equality, the rule of law and accountability of the government. Their efforts aimed at raising public awareness of human rights should be particularly appreciated.
On December 9, 1998, the UN General Assembly adopted the Declaration on Human Rights Defenders, which enshrined the most important rights and principles to protect human rights defenders and support their work. The celebration of December 9 is aimed at recognizing and appreciating the activities of human rights defenders.
Although the States unanimously adopted the Declaration and thus demonstrated high readiness for its implementation 22 years ago, the cases of stigmatization of human rights defenders, criminal actions against them and violation of their rights are still frequent around the world. This year, their work has been further challenged by the coronavirus (COVID-19) pandemic and the restrictions imposed to prevent the spread of the virus.[1] At the same time, it should be noted that in the current situation, when the levers of human rights restrictions have been increased in response to the pandemic, the role of human rights defenders and their efforts have gained even more importance in democratic societies.
The challenges facing human rights defenders have been closely monitored by the Public Defender of Georgia at the national level in recent years. A separate chapter has been devoted to the situation of human rights defenders in the Public Defender’s parliamentary report since 2018.
The monitoring carried out by the Public Defender revealed a number of unfortunate trends of attacks on human rights defenders. Inter alia, the unacceptable practice of high officials’ statements[2] aimed at discrediting representatives of organizations working on issues that are critical for democratic development, several cases of which have taken place this year too,[3] is of particular concern.
In addition, as in the past,[4] alleged offences against human rights defenders of women and LGBT+ people still represent a challenge. The frequent attacks on the Tbilisi Pride office by radical groups should be emphasized in this regard.[5]
The Public Defender considers that the measures taken at the national level to ensure the protection of human rights defenders are insufficient. Unfortunately, law enforcement agencies do not take adequate precautionary measures to prevent attacks on organizations defending the LGBT+ rights. The situation is complicated by the fact that the legislation does not define the concept of human rights defenders, which creates a number of problems in terms of fully identifying offences committed against them, maintaining the relevant statistics and, as a result, solving the challenges identified in this field.
Taking into account the problems existing in the field of protection of human rights defenders, the Public Defender presented an explanatory-methodological document in 2020 – “Guide to Working on Issues of Human Rights Defenders.” It explains the international standard of the concept of human rights defenders, the essence of their activities and the obligations imposed on the State in this direction. It also outlines the role and functions of national human rights institutions, as well as the measures taken by the Public Defender's Office to create a safe and supportive environment for human rights defenders.
Given the current situation, the Public Defender of Georgia once again calls on the authorities to take effective preventive and proactive measures to protect human rights defenders and to promote the full realization of their rights.
[1] Additional information is available on the website: <https://bit.ly/37ymL78> [Last accessed: 04.12.2020].
[2] Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia in 2018, p. 165-168; Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia in 2019, p. 250-253.
[3] See the statements at: <https://bit.ly/2Y9xbG8>, <https://bit.ly/3190Lhc>, <https://bit.ly/316bmZX>, <https://bit.ly/3ggbsV6> [Last viewed: 04.12.2020].
[4] Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia in 2019, p. 251-252.