Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը առանձին քաղաքացիների վրա հարձակումների վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է 2024 թվականի մայիսի 8-ի երեկոյան ժամերին առանձին քաղաքացիների դեմ հարձակումներին և ևս մեկ անգամ մատնանշում մայիսի 8-ին հրապարակված գնահատականում նշված սպառնալիքները։
Ժողովրդական պաշտպանը բոլորին խստորեն հիշեցնում է, որ որքան էլ անընդունելի լինի տարբեր և քննադատական կարծիքը, մարդկանց հետապնդելը, նրանց ընտանիքի անդամներին, անչափահաս երեխաներին վախեցնելը, քաղաքացիների նկատմամբ ֆիզիկական հաշվեհարդարը քրեորեն պատժելի արարք է, որը պահանջում է համապատասխան իրավապահ մարմինների անհապաղ և արդյունավետ արձագանքը։ Կարևոր է, որ յուրաքանչյուր նման բռնություն ստանա պետության կողմից խիստ և համապատասխան արձագանք, և նման դեպքերը չպետք է ունենան զանգվածային կազմակերպված հալածանքների և բռնության ձև, ինչը անհամատեղելի է մարդու իրավունքների վրա հիմնված ժողովրդավարական և իրավական պետության սկզբունքներին։
Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ կոչ արեց իրավապահ մարմիններին անհապաղ արձագանքել և իրականացված միջոցառումների մասին տեղեկատվություն տրամադրել հանրությանը։

Public Defender's Statement relating to Attacks on Citizens
The Public Defender of Georgia echoes the attacks against citizens in the evening hours of May 8, 2024, and once again refers to the threats mentioned in the assessment published by the Public Defender’s Office on May 8.
The Public Defender emphatically reminds everyone that no matter how unacceptable a different and critical opinion might be, persecuting people, intimidating their family members, including minor children, and physically retaliating against citizens are criminal acts, which require an immediate and effective response from the relevant law enforcement agencies. It is important for every such violence to be given a strict and appropriate response by the State. Similar cases should not take the form of mass organized persecution and violence, which is incompatible with the principles of a democratic and legal state based on human rights.
The Public Defender once again calls on the law enforcement bodies to respond immediately and provide public with information on the measures implemented.