Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը ոստիկանության կողմից վատ վերաբերմունքի և ուժի կիրառման փաստերի վերաբերյալ
Հանրային աղբյուրներում տարածված տեսանյութերում պատկերված քաղաքացիների, լրագրողների և քաղաքական գործիչների նկատմամբ ոստիկանության կողմից վատ վերաբերմունքի և չափից դուրս ուժի փաստերը մտահոգիչ են։ Տեղեկություններ են տարածվում նաեւ Տվ Պիրվէլի-ի օպերատորի մասին, ով վիրավորվել է ոստիկանության աշխատակիցների կողմից։ Ուղիղ եթերում տեսանք նաև ոստիկանների կողմից կանանց, այդ թվում՝ կին քաղաքական գործիչների նկատմամբ բանավոր բռնության կադրեր:
Ժողովրդական պաշտպանը դատապարտում է ոստիկանության ծառայողների բոլոր տեսակի ապօրինի գործողությունները, հատկապես՝ դաժան վերաբերմունքը։ Ժողովրդական պաշտպանը յուրաքանչյուր դեպքի առնչությամբ կձեռնարկի իրավական միջոցներ։
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Հատուկ քննչական ծառայությանը անհապաղ հետաքննություն սկսել այս բոլոր փաստերով և քրեական պատասխանատվության ենթարկել համապատասխան անձանց։ Կոչ ենք անում նաև Ներքին Գործերի նախարարության գլխավոր տեսչությանը ծառայողական քննություն անցկացնել ոստիկանության ծառայողների կողմից բանավոր վիրավորանքի և ոչ բարոյական վարքագծի փաստերով։
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները կայցելեն բոլոր բերման ենթարկված քաղաքացիներին, այդ թվում՝ քաղաքական գործիչներին։ Լրացուցիչ տեղեկատվություն հանրությանը կտրամադրվի ավելի ուշ:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի թեժ գիծը՝ 1481, գործում է 24 ժամ՝ մարդու իրավունքների խախտումների մասին հաղորդումներ ստանալու համար։

Public Defender's Statement on Ill-treatment and Use of Excessive Force by Police
The incidents of ill-treatment and use of excessive force by the police against citizens, journalists and politicians, reflected in video footage spread by public sources, are disturbing. Information is also being disseminated about a TV Pirveli cameraman being injured by the police. We also saw footage of police officers verbally abusing women, including female politicians, on live broadcasts.
The Public Defender condemns all types of unlawful actions by the police, especially cases of ill-treatment. The Public Defender will legally respond to each case.
The Public Defender calls on the Special Investigation Service to immediately launch an investigation into all the above-mentioned facts and prosecute the relevant persons. We also call on the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs to conduct an internal inspection into the cases of verbal abuse and unethical phrases used by police officers.
Public Defender's representatives will visit all the detained citizens, including politicians. Additional information will be provided to the public later.
In order to receive calls relating to human rights violations, the Public Defender's hotline - 1481 - operates 24 hours a day.