Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցներին պարտադրել են աշխատանքի վայրում ներկայացնել կովիդ փաստաթուղթ
Նոր կորոնավիրուսի տարածման և ծանր համավարակային վիճակի պատճառով, որը լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում մարդու առողջության և կյանքի համար, անհատապես և հավաքականորեն, ինչպես նաև ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում ապահով միջավայր ստեղծելու և այդ անձանց պաշտպասնության նպատակով, ժողովրդական պաշտպանը կովիդ փաստաթղթի ներկայացման պարտավորության մասին ընդունել է որոշում:
Հրամանի համաձայն, ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի բոլոր աշխատակիցները պարտավոր են ներկայացնել ամբողջական պատվաստումը հաստատող փաստաթուղթ կամ, շաբաթական մեկ անգամ, իրենց հաշվին վերցված ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքը:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակցին չի թույլատրվի աշխատել գրասենյակում կամ գրասենյակից դուրս (բացառությամբ հեռակա աշխատանքի) առանց կովիդ փաստաթղթի. Իսկ, պաշտոնական պարտականությունների չկատարումը և աշխատանքի չներկայանալը կհամարվի անհիմն:
Որպես բացառություն պետք է նշել, որ առողջական վիճակի պատճառով պատվաստանյութի բժշկական հակացուցում կամ ժամանակավոր հակացուցում ունեցող աշխատակիցները (ներառյալ հետկովիդյան շրջանը) պետք է ներկայացնեն բժշկի կողմից տրված փաստաթուղթ, պատվաստման անհնարինության մասին: Այս դեպքում ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, կախված աշխատողի զբաղեցրած պաշտոնի առանձնահատկություններից և ծառայության կարիքներից, կքննարկի նրա համար այլ աշխատանքային ռեժիմի սահմանման մասին կամ ժամանակավոր հակացուցումների ժամանակահատվածում ` գրասենյակի հաշվին PCR թեստի կատարում:
Այստեղ հարկ է նշել, որ օգոստոսի 27-ի դրությամբ, ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցների 80 տոկոսը պատվաստված է:

Employees of Public Defender's Office Obliged to Submit Covid Document
Due to the spread of the novel coronavirus and the severe epidemiological situation, which poses a serious threat to human health and life individually and collectively, and in order to create a safe environment in the Public Defender's Office and to protect those with whom the employees of the Office interact, the Public Defender of Georgia made a decision to oblige employees to submit a Covid document.
According to the Public Defender’s order, all employees of the Public Defender's Office will be obliged to submit a document confirming full vaccination or, a negative result of the PCR test once a week, at their own expense.
An employee of the Public Defender's Office will not be allowed to work inside or outside the Office (unless he/she works remotely) without a Covid document, while the refusal to go to the Office or fulfil his/her official duties will not be justified.
As an exception, employees who have a medical contraindication or temporary contraindication to the vaccine due to their health condition (including the post-Covid 19 period) must submit a document issued by a doctor confirming the impossibility of vaccination. In this case, the Public Defender's Office, depending on the specifics of the position held by the employee and the needs of the Office, will consider a different work regime for the employee, or during the period of temporary contraindication, will fund the PCR testing for him/her.
It should also be noted that as of August 27, 80% of the staff of the Public Defender's Office have been vaccinated.