Մարդու իրավունքների պաշտպանը կուսումնասիրի Թամար Բաչալիաշվիլիի գործը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան մահացած ծրագրավորող Թամար Բաչալիաշվիլիի ընտանիքի և փաստաբանի հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարել է, որ ինքը պատրաստ է ընտանիքի փաստաբանի հետ միասին ներգրավվել գործի քննությանը և ծանոթանալ քրեական նյութերին: Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախատեսում է նաև հանդիպել գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոտաձեի հետ և լսել գործով առկա հարցերի պատասխանները:
«Դատախազությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանին լիարժեք հասանելիություն է տալիս գործի նյութերին: Հաշվի առնելով այս հանգամանքները, գլխավոր դատախազի հետ անձնական հանդիպումը կարևոր է, քանի որ տուժող կողմի հայտարարությունով՝ նրանք հենց Իրակլի Շոտաձեից են ստացել որոշակի խոստումներ հետաքննության վերաբերյալ», - ասաց Նինո Լոմջարիան:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարզաբանել է, որ այս փուլում գործի նյութերում առաջանում են մի քանի հարցեր, կապված այն բանի հետ, որ աշխատակազմի նպատակն է պարզել, թե արդյոք հետաքննությունը մանրակրկիտ, քննադատական և օբյեկտիվ է:
Ծրագրավորող Թամար բաչալիաշվիլին անհետացել է 2020 թվականի հուլիսի 18-ին, նրան մահացած են գտել մեքենայում 5-օրյա որոնումներից հետո: Գործով հետաքննությունը սկսվել է ապօրինի ազատությունից զրկելու հոդվածով, այնուհետև մեղադրանքին ավելացավ ինքնասպանություն գործելու մեղադրանքը:

Public Defender Nino Lomjaria met with family members of deceased programmer Tamar Bachaliashvili and their lawyer.
According to the Public Defender, she is ready to be involved in the examination of the case and to explore the criminal case materials together with the lawyer of the family. The Public Defender also plans to meet with Prosecutor General Irakli Shotadze and hear answers to questions around the case personally from him.
"The Prosecutor's Office gave the Public Defender full access to the case materials. Given this, a personal meeting with the Prosecutor General is important, since according to the family of the victim, they received certain promises from Irakli Shotadze concerning the investigation," Nino Lomjaria said.
According to the Public Defender, there are a number of questions relating to the case materials and the purpose of the involvement of the Public Defender’s Office is to find out whether the investigation is thorough, critical and objective.
Programmer Tamar Bachaliashvili went missing on July 18, 2020. She was found dead in her car after a 5-day search. An investigation was initially launched under an article pertaining to unlawful deprivation of liberty, while an article pertaining to an action pushing a person to suicide was added later.