Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքել է Միխեիլ Սաակաշվիլու թիվ 18 հիմնարկ տեղավորման կադրերի տարածմանը
2021 թվականի նոյեմբերի 11-ին, Արդարադատության նախարարությունը/Հատուկ քրեակատարողական ծառայությունը խախտել է բանտարկյալների պատվի, արժանապատվության և անձեռնմխելիության իրավունքը՝ տարածելով կադրեր, որոնցում պատկերված են Միխեիլ Սաակաշվիլիի կամքին հակառակ թիվ 18 բուժհաստատություն տեղափոխումը։
Հատկանշական է, որ տեսանյութերն ամբողջությամբ և շարունակաբար չեն արտացոլում համապատասխան դրվագը, մինչդեռ ժողովածուում ընդգրկված մի քանի դրվագներում բանտարկյալը պատկերված է կիսամերկ, ստորացուցիչ վիճակում։ Բացի այդ, տեսաձայնագրությունների վերլուծությունը հաստատել է, որ Միխեիլ Սաակաշվիլիին խաբեությամբ և իր կամքին հակառակ տեղափոխել են թիվ 18 հաստատություն, ինչի մասին Ժողովրդական պաշտպանը հայտարարել է նաև 2021 թվականի նոյեմբերի 8-ին:
Արդարադատության նախարարի խոսքով, տեսանյութերի փաթեթի տարածումը նպատակ ուներ հերքել փաստաբանի հայտարարությունները Միխեիլ Սաակաշվիլիի նկատմամբ ենթադրյալ դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնի է, Պետական ​​տեսուչը հետաքննում է Միխեիլ Սաակաշվիլիի նկատմամբ ենթադրյալ դաժան վերաբերմունքը։ Պետական ​​տեսուչի տեղեկացմամբ՝ քննության կողմից պահանջված տեսաձայնագրությունները դեռ չեն ներկայացվել Քրեակատարողական ծառայության կողմից։ Ուստի անհասկանալի է, թե ինչու է որոշվել տեսանյութը հրապարակել և ամբողջությամբ չտրամադրել քննչական մարմնին։
Ժողովրդական պաշտպանը գտնում է, որ բանտարկյալ Միխեիլ Սաակաշվիլիի վերացական օրինական նպատակի վրա մատնանշելը և բոլորովին անհամաչափ և վիրավորական կերպով կադրերի տարածումը խախտում է նրա պատվի, արժանապատվության և անձնական կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը։ Փաստաբանի դիրքորոշումն անվավեր ճանաչելու նպատակով, նախաքննության համար նշված տեսաերիզների ամբողջական մատակարարումից բացի, հնարավոր է ընտրել իրավունքը նվազ սահմանափակող այլ միջոցներ։

Public Defender Responds to Release of Footage Showing Mikheil Saakashvili’s Placement in Establishment No. 18
On November 11, 2021, the Ministry of Justice/Special Penitentiary Service violated the prisoner’s right to honor, dignity and privacy by releasing the footage showing the placement of Mikheil Saakashvili in Medical Establishment No. 18 against his will.
It should be noted that the footage does not fully or continuously reflect the relevant episode, while in several episodes included in the compilation, the prisoner is semi-naked, in degrading condition. In addition, the analysis of the footage makes it clear that Mikheil Saakashvili was transferred to Medical Establishment No. 18 fraudulently, against his will, which was stated by the Public Defender on November 8, 2021.
According to the Minister of Justice, the release of the footage was aimed at refuting the lawyer's statements regarding the alleged ill-treatment of Mikheil Saakashvili.
As it is known, the State Inspector's Office is investigating the alleged ill-treatment of Mikheil Saakashvili. According to the State Inspector, the video recordings requested by the investigation have not been provided by the Penitentiary Service so far. Therefore, it is unclear why it was decided to make the footage public and not to provide it in full to the investigative body.
The Public Defender believes that by pointing to an abstract legitimate purpose and disseminating the footage of prisoner Mikheil Saakashvili in a completely disproportionate and insulting manner, his right to honor, dignity and privacy was violated. For the purpose of refuting the position of the lawyer, in addition to fully providing the mentioned video materials to the investigation, it was possible to select other means that would have been less restrictive of the right.
The Public Defender demands that the Minister of Justice and the Special Penitentiary Service respect the rights of prisoners and stop violating Mikheil Saakashvili's personal data, honor and dignity.