Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է Գուրիայում տարերային աղետների հետևանքով ստեղծված ծանր իրավիճակին
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն առաջին հերթին իր վիշտն է հայտնում Գուրիայում տեղի ունեցած բնական աղետների հետևանքով մարդկային կորուստների կապակցությամբ և իր ցավակցությունը հայտնում մահացածի ընտանիքի անդամներին։
Մինչ այժմ բազմաթիվ տեղեկություններ են շրջանառվել Գուրիայի շրջանի գյուղերի արտաքին աշխարհից կտրված լինելու և քաղաքացիների, այդ թվում՝ տարեցների, երեխաների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասին, որոնք հայտնվել են ծանր վիճակում (էլեկտրաէներգիայի անջատումներ, սննդի պակաս, բնակելի շենքերի փլուզման/ավերման վտանգ), ինչպես նաև վիրավոր քաղաքացիներ։
Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծում է, որ և՛ կենտրոնական, և՛ տեղական իշխանությունները, օրենսդրության հիման վրա, պետք է համատեղ ջանքերով և համապատասխան ռեսուրսների օգտագործմամբ համապատասխան համալիր միջոցառումներ իրականացնեն, այդ թվում՝ բնական գործոններով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներում՝ պաշտպանելու մարդկանց կյանքը, առողջությունը, շրջակա միջավայրը և ունեցվածքը։
Գուրիայում և այլ շրջաններում առատ ձյան հետևանքով առաջացած ծանր խնդիրները ևս մեկ անգամ բացահայտեցին բնական աղետների հետ կապված կանխարգելիչ և հետևողական միջոցառումների անարդյունավետությունը, որն առաջին հերթին կապված է արտակարգ իրավիճակների կառավարման, սպառնալիքների բացահայտման և ռիսկերի կառավարման համապատասխան պլանների հետ՝ հաշվի առնելով մունիցիպալիտետներին բնորոշ ռիսկերը։ Սա ուղղակիորեն կապված է մարդու կյանքի, առողջության, անվտանգ միջավայրում ապրելու և սեփականության իրավունքների պաշտպանության շահերի հետ, և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է վերահսկել նրանց պաշտպանությունը իր մանդատի շրջանակներում։

Public Defender Echoes Difficult Situation Caused by Natural Disasters in Guria
First of all, the Public Defender of Georgia expresses his sorrow over the casualty caused by natural disasters in Guria and extends his condolences to the family members of the deceased.
Numerous reports have been circulating about the isolation of villages in the Guria region from the outside world and the finding of citizens, including persons with disabilities, older persons and children, in extremely difficult situations (power outages, depletion of food supplies, risks of collapse/destruction of residential buildings), as well as about injured citizens.
The Public Defender emphasizes that both central and local authorities, based on legislation, should carry out appropriate complex measures with joint efforts and by using appropriate resources, including in order to protect human life, health, environment, and property during emergencies caused by natural factors.
The severe problems caused by heavy snowfall in Guria and other regions have once again revealed the ineffectiveness of preventive and relief measures in relation to natural disasters, which is primarily related to the management of emergency situations, identification of threats and appropriate risk management plans taking into account the risks characteristic of the municipalities. This is directly related to the interests of protecting human life, health, living in a safe environment and property rights, and the Public Defender of Georgia continues to supervise their protection within the framework of his mandate.