Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է միջոցառումներին քննադատող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մուտքը մերժելուն
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է այն փաստին, որ լրատվամիջոցների որոշ ներկայացուցիչների թույլ չեն տվել մասնակցել ընդդիմադիր կուսակցությունների և Լիտվայի նախկին արտգործնախարարի երեկ Թբիլիսիում կայացած հանդիպմանը։
Ժողովրդական պաշտպանը տարբեր ժամանակներում գնահատել է, ի թիվս այլ բաների, քննադատական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին պետական գերատեսչությունների կողմից կազմակերպվող ճեպազրույցներին կամ քաղաքային միջոցառումներին մուտքը մերժելու և/կամ չհրավիրելու պրակտիկան:
Ժողովրդական պաշտպանը կարևորում է լրատվամիջոցների հատուկ գործառույթը՝ հանրային շահերի ոլորտում տեղեկատվության տարածումը, որն իր հերթին անհրաժեշտ պայման է հասարակության ինքնորոշման և ժողովրդավարական պետության ձևավորման գործընթացում։
Ժողովրդական պաշտպանն իր մանդատի շրջանակներում կքննի վերոնշյալ գործը և կոչ է անում բոլոր կողմերին ապահովել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող իրադարձությունների հավասար հասանելիությունը՝ չսահմանափակելու հանրության համապարփակ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը։

Public Defender Echoes Denial of Access to Events for Critical Media Representatives
The Public Defender of Georgia echoes the denial of access for certain media representatives to the meeting held yesterday in Tbilisi between opposition parties and the former Lithuanian Foreign Minister.
The Public Defender has at various times assessed the practice of denying access for critical media representatives to the briefings or municipal events organized by state agencies and/or the practice of not inviting them.
The Public Defender emphasizes the special function of the media to disseminate information in the field of public interest, which, in turn, is a necessary condition for the awareness of society and formation of a democratic state.
The Public Defender, within the framework of his mandate, will examine the above-mentioned case and calls on all parties to ensure equal access for media representatives to the events that are of public interest, so as not to restrict the public's right to receive comprehensive information.