Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է միջոցառումներին քննադատող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մուտքը մերժելուն
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է այն փաստին, որ լրատվամիջոցների որոշ ներկայացուցիչների թույլ չեն տվել մասնակցել ընդդիմադիր կուսակցությունների և Լիտվայի նախկին արտգործնախարարի երեկ Թբիլիսիում կայացած հանդիպմանը։
Ժողովրդական պաշտպանը տարբեր ժամանակներում գնահատել է, ի թիվս այլ բաների, քննադատական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին պետական գերատեսչությունների կողմից կազմակերպվող ճեպազրույցներին կամ քաղաքային միջոցառումներին մուտքը մերժելու և/կամ չհրավիրելու պրակտիկան:
Ժողովրդական պաշտպանը կարևորում է լրատվամիջոցների հատուկ գործառույթը՝ հանրային շահերի ոլորտում տեղեկատվության տարածումը, որն իր հերթին անհրաժեշտ պայման է հասարակության ինքնորոշման և ժողովրդավարական պետության ձևավորման գործընթացում։
Ժողովրդական պաշտպանն իր մանդատի շրջանակներում կքննի վերոնշյալ գործը և կոչ է անում բոլոր կողմերին ապահովել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող իրադարձությունների հավասար հասանելիությունը՝ չսահմանափակելու հանրության համապարփակ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը։