Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը մասնակցել է GANHRI եռակողմ գործընկերության տարեկան հանդիպմանը
2025 թվականի հունիսի 17-19-ը Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն պաշտոնական այցով մեկնեց Նյու Յորք (ԱՄՆ), որտեղ մասնակցեց Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) և Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների աջակցության եռակողմ գործընկերության տարեկան հանդիպմանը։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (UNDP) կողմից՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) հետ համատեղ։
Երկու հանդիպումների ժամանակ էլ ժողովրդական առաջին պաշտպանի տեղակալը մասնակցել է, մի կողմից՝ որպես Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի կառավարման խորհրդի անդամ և նախագահի ժամանակավոր փոխարինող, և նաև որպես Եռակողմ գործընկերության ծրագրի շահառու հանդիսացող Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտի ներկայացուցիչ։
Հանդիպումների ընթացքում Թամար Գվարամաձեն ներկայացրել է մի քանի զեկույցներ, մասնավորապես՝ Որպես ENNHRI-ի խորհրդի փոխնախագահ՝ նա խոսեց Եվրոպայում մարդու իրավունքների վիճակի, մարտահրավերների և ENNHRI անդամ հաստատությունների գործունեության մասին, իսկ որպես Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչ՝ ներկաներին ներկայացրեց ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գործունեությունը, առողջ միջավայրում ապրելու և ջրին հասանելիության իրավունքի իրականացման վերաբերյալ ժողովրդական պաշտպանի կողմից պատրաստված հատուկ զեկույցը և այս ուղղությամբ գրասենյակի ապագա ծրագրերը: Իր զեկույցներից մեկում Թամար Գվարամաձեն նաև խոսեց թվային տեխնոլոգիաների մարդու իրավունքների վրա ազդեցության մասին և ընդգծեց ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից այս առումով պատրաստված հատուկ զեկույցը և գործունեությունը:

On June 17-19, 2025, the First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, paid an official visit to New York (USA), where she participated in the Annual Meeting of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) and the TriPartite Partnership to Support National Human Rights Institutions.
The event was organized by the United Nations Development Program (UNDP) in cooperation with the Office of the UN High Commissioner for Human Rights and the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI).
During both meetings, the First Deputy Public Defender participated, on the one hand, as a member of the Board of the European Network of National Human Rights Institutions and a temporary substitute for the Chairperson, as well as a representative of the National Human Rights Institution, a beneficiary of the Trilateral Cooperation Programme.
During the meetings, Tamar Gvaramadze presented several reports, namely; as the substitute for the Chairperson of the ENNHRI Board, she spoke about the human rights situation across Europe, challenges, and the activities of ENNHRI member institutions, and as a representative of the Public Defender of Georgia, she introduced the attendees to the activities of the Public Defender's Office, the special report prepared by the Public Defender on the supervision of the realization of the right to live in a healthy environment and access to water, and the future plans of the Office in this direction. In one of her reports, Tamar Gvaramadze also spoke about the impact of digital technologies on human rights and highlighted the special report and activities prepared by the Public Defender's Office in this regard.