Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Սամցխե Ջավախեթիում գործող ոչ կառավարական հատվածի ներկայացուցիչների և լրագրողների հետ
2023 թվականի օգոստոսի 24-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպել է Սամցխե Ջավախեթիում գործող ոչ կառավարական հատվածի ներկայացուցիչների և տեղական լրատվամիջոցների լրագրողների հետ՝ ծանոթանալու Սամցխե-Ջավախեթիի տարածաշրջանի մարտահրավերներին։
Հանդիպմանը քննարկվել են պետական լեզվով որակյալ կրթություն ստանալու խնդիրը և դրա հետևանքով երիտասարդների արտագաղթը, հակաարևմտյան քարոզչության ակտիվացումը, աշխատատեղերի բացակայությունը։
Ճանապարհային ենթակառուցվածքները և տրանսպորտի հասանելիությունը նույնպես ճանաչվել են որպես մարտահրավերներ: Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների խոսքով՝ որոշ գյուղերում երեխաները չեն կարողանում դպրոց հաճախել հենց այս խնդրի պատճառով։ Բարդ է նաև սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության կենցաղային ապրանքների մատակարարումը։
Հանդիպմանը նշվել է, որ մարզում էական անհրաժեշտություն է հաշմանդամություն ունեցող անձանց ցերեկային կենտրոնի առկայությունը և պետական ծառայությունների հասանելիության բարելավումը: Ընդգծվել են քաղաքացիություն ստանալու հետ կապված խնդիրները։
Տարածաշրջանում առկա մարտահրավերների վերաբերյալ Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպել է նաև Նինոծմինդայի քաղաքապետ Անիվարդ Միսոանիի հետ, որտեղ մանրամասն ծանոթացել է քաղաքապետարանի գործունեությանն ու նախատեսվող ծրագրերին։

Public Defender Meets with Representatives of NGOs and Journalists Working in Akhalkalaki
On August 24, 2023, Public Defender Levan Ioseliani met with representatives of the non-governmental sector operating in Akhalkalaki and local journalists in order to receive information about the challenges in the Samtskhe-Javakheti region.
The topics discussed at the meeting inlcuded the issues of obtaining quality education in the official language and the migration of young people caused by it, intensified anti-Western propaganda, and lack of jobs.
Road infrastructure and access to transport were identified as challenges at the meeting. According to the representatives of non-governmental organizations, children in some villages cannot go to school precisely because of the above problem. The supply of food and bare essentials is also complicated.
It was noted at the meeting that the existence of a day center for persons with disabilities, as well as improvement in access to state services, was an essential need in the region; Problems related to obtaining citizenship were also emphasized.
Regarding the challenges in the region, Public Defender Levan Ioseliani also met Ninotsminda Mayor Anivard Misoani and received information about the municipality's activities and planned programmes in detail.