Փախստականների միջազգային օր - 2023
Հունիսի 20-ին նշվում է Փախստականների միջազգային օրը։ Այս օրվա նպատակն է հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն խոցելի մարդկանց վրա, ովքեր հարկադրված են եղել լքել իրենց երկիրը ռասայական, կրոնական, ազգային պատկանելության, որոշակի սոցիալական խմբի կամ քաղաքական կարծիքի հիման վրա հետապնդումների պատճառով: Նշված օրը նաև հնարավորություն է հասկանալու փախստականների հալածանքների հետևանքով առաջացած ծանր վիճակը, միաժամանակ օտար երկրում կյանքի վերականգնման հետ կապված դժվարությունները, նրանց նկատմամբ համակրանքի և փոխըմբռնում ձևավորելու հնարավորությունները։
Ապաստան հայցելու իրավունքը մարդու իրավունքների միջազգային օրենսդրությամբ և Վրաստանի ազգային օրենսդրությամբ երաշխավորված իրավունք է: [1] Շատ կարևոր է, որ մարդիկ, ովքեր փախչում են իրենց ծագման երկրում հալածանքներից, կարողանան անվտանգ մուտք գործել երկիր և մուտք ունենալ ապաստանի ընթացակարգերին: Սահմանի ապօրինի հատման դեպքում, միջազգային և ազգային օրենսդրության համաձայն, ապաստան հայցողի՝ քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու իրավունքը պետք է պաշտպանված լինի։ Բացի այդ, պետության նպատակը պետք է լինի փախստականների համար ստեղծել համապատասխան պայմաններ հասարակության մեջ նրանց լիարժեք ինտեգրման համար, այդ նպատակով անհրաժեշտ է մշակել արդյունավետ սոցիալ-տնտեսական և կրթական ծրագրեր՝ ի պատասխան կյանքի վերականգնման և հաստատման հետ կապված մարտահրավերների:
Ժողովրդական պաշտպանի տարեկան զեկույցում «Մարդու իրավունքների և ազատությունների վիճակի մասին» փախստականների իրավունքների խնդրին նվիրված է հատուկ ենթաբաժին, որտեղ խոսվում է այն մարտահրավերների և հանձնարարականների մասին, որոնք բացահայտվում են Ժողովրդական պաշտպանի գործունեության արդյունքում։[2] Զեկույցը վերաբերում է նաև փախստականների ինտեգրման խնդրին։ Այս առումով մարտահրավեր են մնում վրացերենի ուսուցման մեթոդների հետ կապված խնդիրները։ Նաև տեղական մունիցիպալիտետների կողմից միջազգային պաշտպանություն ունեցող անձանց սոցիալական նպաստների բացակայությունը։ Ցավոք, մինչ օրս ներգաղթյալների ինտեգրման վերաբերյալ «միասնական մոտեցման փաստաթուղթ» չի մշակվել, ինչը էապես կնպաստեր ինտեգրման գործընթացին։ Բացի այդ, ապարատը կանոնավոր կերպով մշտադիտարկում է օդային և ցամաքային սահմանի անցման կետերը՝ ապաստան ստանալու ընթացակարգերը գնահատելու նպատակով:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը միանում է աշխարհում Փախստականների միջազգային օրվա նշելուն և հույս հայտնում, որ պետությունը կնպաստի փախստականների խնդիրների երկարաժամկետ լուծմանը՝ հաշվի առնելով միջազգային և ներքին օրենսդրությամբ ճանաչված պարտավորությունները։
[1] «Փախստականների կարգավիճակի մասին» ՄԱԿ-ի 1951 թվականի կոնվենցիան և «Միջազգային պաշտպանության մասին» Վրաստանի 2016 թվականի օրենքը:

World Refugee Day - 2023
The World Refugee Day is marked on June 20. The purpose of this day is to draw special attention to the vulnerable people who have been forced to leave their countries due to persecution on the grounds of race, religion, nationality, political opinion or belonging to a certain social group. The mentioned day is also an opportunity to understand the difficult situation of refugees due to persecution and the difficulties related to the recovery of life in a foreign country, to build sympathy and understanding towards them.
Seeking asylum is a right enshrined in international human rights law and national legislation of Georgia.[1] It is essential for people fleeing persecution in their country of origin to be able to enter another country safely and have access to asylum procedures. In case of illegal border crossing, the asylum seeker's right to be exempted from criminal liability should be protected in accordance with international and national legislation. In addition, it should be the goal of the State to create appropriate conditions for refugees for their full integration into community, and for this purpose it is necessary to develop effective socio-economic and educational programmes in response to the challenges related to the recovery of life and integration in a foreign country.
A special sub-chapter is dedicated to the refugees' rights in the Public Defender’s annual report on the situation of human rights and freedoms, which reflects the challenges and recommendations based on the activities of the Public Defender on the named issue.[2] The report also touches on the issue of integration of refugees. In this regard, the problems related to the teaching methods of the Georgian language, as well as the absence of social benefits for internationally protected persons in the local municipalities, remain problematic. Unfortunately, until now, no general approach document has been developed relating to the integration of immigrants, which would have significantly contributed to the integration process. In addition, the Office regularly monitors air and land border crossing points in order to assess availability of the asylum procedures.
The Public Defender’s Office joins the celebration of the World Refugee Day and expresses the hope that the State will facilitate long-term solutions to the problems of refugees, taking into account the obligations recognized by international and domestic legislations.
[1] 1951 UN Convention relating to the Status of Refugees and the 2016 Law of Georgia on International Protection.
[2] Available at the link: https://ombudsman.ge/geo/saparlamento-angarishebi (last viewed: 14.06.2023)