Կոնֆերանս. Սեռական ոտնձգությունների կանխարգելման մեխանիզմներ - առաջընթաց և մարտահրավերներ
2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցել է «Սեռական ոտնձգությունների կանխարգելման մեխանիզմներ՝ առաջընթաց և մարտահրավերներ» համաժողովին։
Միջոցառմանը նրանք քննարկեցին կրթական հաստատություններում սեռական ոտնձգությունների փաստերին արձագանքելու մարտահրավերները, աշխատավայրում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սեռական ոտնձգությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման լավ փորձի օրինակներ, տեղեկություններ փոխանակվեցին օգուտների և մարտահրավերների մասին:
Իր ելույթում Լևան Իոսելիանին խոսեց Ժողովրդական պաշտպանի մանդատի մասին՝ որպես խտրականության դեմ պայքարի մեխանիզմի և սեռական ոտնձգությունը որպես խտրականության ձև սահմանելու առավելությունների մասին։ Նա նաև նշել է, որ չնայած իրավական երաշխիքների և ներքին մեխանիզմների զարգացման դրական դինամիկային, սեռական ոտնձգությունների դեմ պայքարը շարունակում է մնալ կարևոր մարտահրավեր։ Լինում են դեպքեր, երբ խտրականության զոհերը հրաժարվում են օգտվել իրենց իրավունքների պաշտպանության օրինական միջոցներից՝ մի կողմից ապացույցներ հավաքելու, մյուս կողմից՝ հասարակական ճնշման պատճառով։ Խնդիր է նաև հասարակական և քաղաքական կյանքում ներգրավված կանանց նկատմամբ սեքսիստական արտահայտությունների տարածումը, որն ամրապնդում է խտրական վերաբերմունքը և հաճախ օգտագործվում է որպես կանանց դեմ քաղաքական պայքարի և կանանց լռեցնելու գործիք։
Ժողովրդական պաշտպանն իր ելույթում հակիրճ անդրադարձավ գրասենյակի կողմից ուսումնասիրված սեռական ոտնձգության փաստերին, պատրաստեց առաջարկություններ, որոշումներ և հրապարակեց դատարանի ընկերոջ եզրակացությունները։ Նա խոսեց գրասենյակի պատրաստած էլեկտրոնային դասընթացի, ՄԱԿ-ի Կանանց կազմակերպության օգնությամբ մշակված գործնական ուղեցույցի, Վրաստանում սեռական ոտնձգություններին առնչվող տասնյակ թրեյնինգների, տեղեկատվական հանդիպումների և սեմինարների մասին, նաև տեղեկատվական արշավների վերաբերյալ։
Հատկանշական է, որ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի դրական պրակտիկան սեռական ոտնձգության զոհերի պաշտպանության ուղղությամբ բարձրացրել է վստահությունը հաստատության նկատմամբ, ինչը մեծացրել է ուղղորդումները։
Համաժողովում Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի իրավահավասարության բաժնի ղեկավարի պաշտոնակատար Անա Կվաճաձեն զեկույց է ներկայացրել աշխատավայրում սեռական ոտնձգությունների կանխարգելման խնդիրների վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցող օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության, մասնավոր հատվածի և գիտության ներկայացուցիչներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել սեռական ոտնձգությունների կանխարգելման մեխանիզմներ ներդնելու և այդ նպատակին հասնելու հաջորդ քայլերը որոշելու համար։
Համաժողովը կազմակերպել են ՄԱԿ-ի Կանանց կազմակերպությունը, USAID Օրենքի գերակայության ծրագիրը և Եվրոպայի խորհուրդը:

Conference on Sexual Harassment Prevention Mechanisms - Progress and Challenges
On November 29, 2023, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, participated in the Conference on Sexual Harassment Prevention Mechanisms - Progress and Challenges.
Participants in the conference discussed the challenges of responding to the cases of sexual harassment in education institutions, examples of good practice of the implementation of prevention mechanisms against sexual harassment in the workplace and higher education institutions, and exchanged information about the benefits and challenges.
Levan Ioseliani spoke about the mandate of the Public Defender as a mechanism of combating discrimination and the benefits of defining sexual harassment as a form of discrimination. He also noted that despite the positive dynamics of the development of legal guarantees and internal mechanisms, the fight against sexual harassment remained an important challenge. There are cases when victims of discrimination refuse to use legal means of protecting their rights, on the one hand, due to the problems with gathering evidence and on the other hand, due to public pressure. The spread of sexist expressions against women involved in public and political life is also a problem, which strengthens discriminatory attitudes and is often used as a tool of political struggle against women and in order to silence women.
Levan Ioseliani briefly reviewed the cases of sexual harassment studied by the Office, as well as recommendations, resolutions and amicus curiae briefs prepared by the Office. He spoke about the electronic course prepared by the Public Defender’s Office, the practical guide developed with the help of UN Women, dozens of trainings, information meetings and seminars held throughout Georgia on sexual harassment issues, and information campaigns.
It is significant that the positive practice of the Public Defender's Office in terms of protection of victims of sexual harassment increased trust towards the institution, which in turn increased the number of referrals.
Ana Kvatchadze, acting Head of the Equality Department of the Public Defender’s Office, presented a report on the prevention of sexual harassment in the workplace.
Representatives of the legislative and executive authorities, civil society, private sector and academia participating in the event expressed their readiness to introduce and implement sexual harassment prevention mechanisms and to determine the next steps to achieve this goal.