Եվրոպայի խորհրդի՝ «Սոցիալական և տնտեսական իրավունքների պաշտպանության ուժեղացում Վրաստանում» նախագիծը
2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի «Սոցիալական և տնտեսական իրավունքների պաշտպանության ուժեղացում Վրաստանում» ծրագրի ավարտին վերաբերող միջոցառմանը։
Սոցիալական և տնտեսական իրավունքների շարունակական խթանման շրջանակներում իրականացվող ծրագիրը նպատակ ուներ ամրապնդել Վրաստանի սոցիալական շահը՝ այն ավելի մոտեցնելով Եվրոպական սոցիալական խարտիայի դրույթներին:
Կարիքների գնահատման արդյունքում բացահայտվել են աշխատողների իրավունքների իրացման, մասնագիտական գործունեության ուղղահայաց և հորիզոնական տարանջատման, գենդերային աշխատավարձերի խզման հետ կապված խնդիրներ: Միջոցառմանը ներկայացվեցին երկարաժամկետ համագործակցության ուղիները և մշակված նախագծերը այս խնդիրները շտկելու համար։
Ժողովրդական պաշտպանն իր ողջույնի խոսքում խոսեց սոցիալական իրավունքների պաշտպանության վերահսկողության մասին՝ որպես Ժողովրդական պաշտպանի գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։ Նա նշեց, որ չնայած վերջին շրջանում իրականացված դրական փոփոխություններին, դեռևս կան մի շարք համակարգային մարտահրավերներ, որոնց լուծման համար Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է ակտիվ աշխատել և համագործակցել պատկան մարմինների հետ, պատրաստել առաջարկություններ և պարբերաբար այլընտրանքային հաշվետվություններ ներկայացնել Եվրոպայի խորհրդի սոցիալական իրավունքների կոմիտեին:
Ժողովրդական պաշտպանը խոսել է սոցիալական իրավունքների պաշտպանության վիճակի բարելավման համար միջազգային աջակցության և այս համատեքստում Եվրոպայի խորհրդի «Սոցիալական և տնտեսական իրավունքների պաշտպանության ուժեղացում Վրաստանում» նախագծի կարևորության մասին և հույս հայտնել, որ սոցիալական իրավունքների պաշտպանության նպատակով, Եվրոպայի Խորհրդի աջակցությունը կշարունակվի ապագայում՝ բոլոր համապատասխան գերատեսչությունների համագործակցությամբ և համատեղ ջանքերով, Վրաստանի օրենսդրությունը կհամապատասխանի Եվրոպական սոցիալական խարտիայի և այլ միջազգային չափանիշներին։
Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն խոսել է սոցիալական իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ առկա մարտահրավերների մասին։ Նա հատկապես կարևորեց աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումը, աշխատանքային տեսչության ստեղծումը և նրա մանդատի ուժեղացումը՝ անվտանգ և առողջ աշխատանքային միջավայրում աշխատելու իրավունքի ուղղությամբ։ Նա նշեց, որ, չնայած մի շարք փոփոխություններին, խնդիրն աշխատանքի արդար վարձատրությունն է, ինչպես նաև հղիության, ծննդաբերության պատճառով վարձատրվող արձակուրդի ընթացքում մասնավոր հատվածում աշխատող կանանց վարձատրությանը ոչ համարժեք փոխհատուցում տրամադրելու հարցը և երեխայի խնամքը:
Թամար Գվարամաձեն խոսել է նաև անօթևանների, տարեցների, մանկական աղքատության և երեխաների նկատմամբ բռնության հաղթահարման ուղղությամբ ջանքերն ուժեղացնելու անհրաժեշտության մասին։

Council of Europe Project "Strengthening Protection of Social and Economic Rights in Georgia"
On December 1, 2023, Public Defender Levan Ioselian participated in an event dedicated to the completion of the Council of Europe project "Strengthening Protection of Social and Economic Rights in Georgia".
The project ongoing within the framework of the continuous promotion of social and economic rights aimed to strengthen the social interest of Georgia by bringing it closer to the provisions of the European Social Charter.
The needs assessment revealed problems related to the realization of employees' rights, segregation in vertical and horizontal professional activities, and the gender wage gap. Opportunities for long-term cooperation to address the above problems and projects developed in this direction were presented at the event.
In his welcoming speech, the Public Defender talked about the supervision of the protection of social rights as one of the priority areas of the Public Defender's activity. According to him, despite the positive changes implemented in the recent period, there are still a number of systemic challenges, for the solution of which the Public Defender continues to work actively and cooperate with the relevant bodies, prepares recommendations and periodically submits alternative reports to the European Committee of Social Rights.
The Public Defender talked about the importance of international support for improving the protection of social rights and the Council of Europe project "Strengthening Protection of Social and Economic Rights in Georgia" in this context. He expressed hopes that the support of the Council of Europe for the protection of social rights would continue in the future and Georgian legislation, through cooperation and joint efforts of all relevant agencies, would be brought in line with the European Social Charter and other international standards.
First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze spoke about the challenges in terms of protection of social rights. She emphasized the recent reform of the labour legislation, creation of the labour inspectorate and strengthening of its mandate in the direction of the right to work in a safe and healthy working environment. She noted that, despite a number of changes, fair remuneration remained a challenge, as well as the provision of effective compensation for women employed in the private sector during paid maternity leave.
Tamar Gvaramadze also spoke about the need to strengthen efforts for the elimination of problems relating to the rights of older people, homeless persons, child poverty and child abuse.