Քննարկում աուտիզմով երեխաների և նրանց ընտանիքների համար աջակցության ծրագրերի առկայության և արդյունավետության վերաբերյալ
2007 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ապրիլի 2-ը հայտարարեց Աուտիզմի իրազեկման համաշխարհային օր: Այս օրվա նշումը նպատակ ունի նպաստել աուտիզմ ունեցող մարդկանց մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների լիարժեք իրականացմանը։ Այս տարվա ապրիլի 2-ի թեման է. «Փրկությունից մինչև զարգացում», որն ընդգծում է ավելի շատ ջանքեր գործադրելու կարևորությունը՝ սկսած աուտիզմով մարդկանց նվազագույն կարիքների բավարարումից մինչև նրանց լիարժեք ներգրավումը հասարակության մեջ:
2024 թվականի ապրիլի 2-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Իրինե Չիխլաձեն մասնակցել է Աուտիզմի իրազեկման համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառմանը և քննարկմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են աուտիզմով երեխաների և նրանց ընտանիքների համար անհրաժեշտ օժանդակ ծառայությունների/ծրագրերի առկայությունն ու արդյունավետությունը: Խոսվեց իրականացվող միջոցառումների, համակարգման ապահովման խնդիրների, հիմնական մարտահրավերների, աուտիզմով երեխաներին կրթական գործընթացում ներառելու, ներառական քաղաքականության և առկա ռեսուրսների մասին։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալը խոսեց աուտիզմով երեխաների իրավունքների և նրանց բարեկեցության ուղղությամբ հիմնական մարտահրավերների և շահերի պաշտպանության համար անհրաժեշտ միջոցառումների մասին։ Նա նշել է, որ Վրաստանը որոշակի առաջընթաց է գրանցել ինչպես աուտիզմով տառապող մարդկանց մասին տեղեկացվածության բարձրացման, այնպես էլ անհրաժեշտ ծառայությունների ստեղծման, նրանց տեսանելիության բարձրացման և հասարակության մեջ ինտեգրվելու առումով։
«Այս բոլոր ձեռքբերումները կապված են աուտիզմով հիվանդ երեխաների ծնողների ջանքերի հետ, ովքեր անխոնջ աշխատել և շարունակում են աշխատել աուտիզմով երեխաների և մեծահասակների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ։
Սակայն, չնայած առաջընթացին, զգալի խնդիրներ են ի հայտ գալիս վերականգնման ուղղությամբ։ Մասնավորապես, վերականգնողական ծրագրերը չեն կարող ամբողջությամբ ներառել երկրում ապրող համապատասխան կարիքներ ունեցող բոլոր երեխաներին. իսկ չափահաս դառնալուց հետո ծրագրերի բացակայության պատճառով նրանք մնում են առանց անհրաժեշտ վերականգնողական աշխատանքների, ինչը նպաստում է նրանց բացառմանը և թուլացնում է ծառայության առաջընթացը մանկության տարիներին։ Մենք պետք է քննարկենք այդ հարցերը և դրանց լուծման ուղիները»,- ասել է Իրինե Չիխլաձեն՝ հույս հայտնելով, որ քննարկումը էապես կնպաստի գործընթացի մեկնարկին և աուտիզմով բոլոր մարդկանց համար ճիշտ, նպատակային և անհրաժեշտ ծառայությունների ստեղծմանը։
Քննարկմանը մասնակցել են Վրաստանի օրենսդիր և գործադիր մարմինների, ինչպես նաև ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ աշխատող միջազգային և տեղական հասարակական կազմակերպությունների, աուտիզմով երեխաների և նրանց ծնողների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումը կազմակերպել է Վրաստանի խորհրդարանի Երեխաների իրավունքների պաշտպանության մշտական ​​խորհրդարանական խորհուրդը։

Discussion on Availability and Effectiveness of Support Programmes for Children with Autism and Their Families
In 2007, the United Nations General Assembly designated April 2 as World Autism Awareness Day. Celebration of this day aims to promote the full realization of human rights and fundamental freedoms for people with autism. This year's theme of April 2 is: "Moving from Surviving to Thriving," which emphasizes the importance of making more efforts from meeting the minimum needs of people with autism to their full inclusion in society.
On April 2, 2024, Deputy Public Defender of Georgia Irine Chikhladze took part in the event and panel discussion dedicated to the World Autism Awareness Day.
The availability and effectiveness of support services/programmes needed for children with autism and their families were discussed at the meeting. Other topics discussed included the measures implemented, issues of ensuring coordination, main challenges, inclusion of children with autism in the educational process, inclusive policy and existing resources.
The Deputy Public Defender of Georgia spoke about the main challenges in the direction of the rights of children with autism and their well-being, as well as the necessary measures for advocacy. According to her, Georgia made some progress in terms of establishing necessary services, raising awareness of people with autism, increasing their visibility and integrating them into society.
"All these achievements are related to the efforts of parents of children with autism, who have worked tirelessly to protect the rights of children and adults with autism.
However, despite the progress, significant problems are evident in the direction of rehabilitation. In particular, rehabilitation programmes cannot fully cover all children with relevant needs living in the country; and, after reaching adulthood, due to the lack of programmes, they remain without the necessary rehabilitation, which contributes to their exclusion and dilutes the progress made by the service in childhood. We should discuss these very issues and the ways to solve them," said Irine Chikhladze, expressing her hope that the discussion would significantly contribute to the start of the process and the establishment of correct, targeted and necessary services for all people with autism.