Տեղահանված կանանց շարժունակության խոչընդոտները և դրանց ազդեցությունը կանանց տնտեսական հզորացման վրա հետազոտության շնորհանդեսը
2022 Նոյեմբերի 18-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և Գերմանիայի համագործակցության հասարակության (GIZ)/EPIC կազմակերպմամբ, տեղի է ունեցել ՝ «Տեղահանված կանանց շարժունակության խոչընդոտները և դրանց ազդեցությունը կանանց տնտեսական հզորացման վրա» հետազոտության ​​շնորհանդեսը:
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն խոսել է կանանց շարժունակության խնդիրների մասին և նշել, որ Վրաստանում այս հարցի վերաբերյալ առաջին ուսումնասիրությունը՝ «Կանայք և շարժունակությունը» Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը պատրաստել է 2021 թվականին։ Հենց անցյալ տարվա հետազոտության մեջ բացահայտված խնդիրներն են հիմք ստեղծել տարբեր կարիքներ ունեցող կանանց վրա կենտրոնանալու, նրանց առջև ծառացած խոչընդոտները լուսաբանելու և ընդհանուր պատկերացում կազմելու համար։
Այս անգամ ուսումնասիրությունը վերլուծում է տեղահանված կանանց տեղահանման ասպեկտները և շարժունակության ազդեցությունը նրանց տնտեսական գործունեության և հզորացման վրա:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ հարկադիր վերաբնակների մեծամասնությունը տեղափոխվում է միայն տնային և խնամքի հետ կապված աշխատանքի համար: Ուսումնասիրված 47 օբյեկտներից միայն Ծերովանիում և Զեմո Էծերիում բնակվող հարկադիր վերաբնակ կանայք կրթությունը նշել են որպես ամենօրյա այլ շարժունակության պատճառներից մեկը: Ցավոք, պետությունը հարկադիր վերաբնակ կանանց չի դիտարկում որպես առանձնապես խոցելի խումբ և առանձնահատուկ ուշադրություն չի դարձնում նրանց զբաղվածության առումով։
Տրանսպորտի ֆիզիկական և ֆինանսական հասանելիությունը, անհամապատասխան գրաֆիկները, ուղղությունները և ծածկույթի տարածքը մնում են մարտահրավերներ:
Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը հույս հայտնեց, որ այսօրվա հանդիպումը կնպաստի տեղահանված կանանց տեղաշարժի խնդրի քննարկմանը, իսկ ուսումնասիրության մեջ ներառված առաջարկություններն ու բացահայտումները կարևոր ներդրում կունենան ապագայում տրանսպորտային ենթակառուցվածքի քաղաքականության պլանավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) Վրաստանի գրասենյակի տնօրեն Սանդրա Շենկեն և փախստականների, էկոմիգրանտների և կենսապահովման գործակալության ղեկավար Իրակլի Մխեիձեն։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի փորձագետ Մարյամ Ջանիաշվիլին ներկայացրել է հետազոտության հիմնական արդյունքները։ Հանդիպումը վարում էր GIZ/EPIC գենդերային և սոցիալական ներառման փորձագետ Անա Իլուրիձեն:
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության հասարակության (GIZ) «Հարավային Կովկասում խոցելի տեղահանվածների և տեղական բնակչության տնտեսական և սոցիալական ներառման խթանում» ծրագրի համատեղ ջանքերով։

Presentation of Study on Mobility Barriers Faced by Displaced Women and Their Impact on Women's Economic Empowerment
On November 18, 2022, the Public Defender’s Office and the German Society for International Cooperation (GIZ)/EPIC organized a presentation of the report “Mobility Barriers Faced by Displaced Women and Their Impact on Women's Economic Empowerment”.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, spoke about the problems relating to women's mobility and noted that the first study on this issue - "Women and Mobility" was prepared by the Public Defender’s Office in 2021. The very problems identified in the last year's report created the basis for focusing on women with different needs, highlighting the barriers encountered by them and forming a common picture.
This time, the study analyzes the mobility aspects of displaced women and the impact of mobility on women’s economic activity and empowerment.
The results of the study revealed that the majority of displaced women move only for domestic and care-related work. Out of the 47 facilities studied, only the displaced women living in Tserovani and Zemo Etseri named education as one of the reasons for their daily mobility. Unfortunately, the State does not see the displaced women as a particularly vulnerable group and does not pay special attention to their employment.
Physical and financial accessibility of transport, inconsistent schedules, destinations and coverage area remain challenges.
The First Deputy Public Defender expressed hope that today's meeting will contribute to the discussion of the issue of mobility of displaced women and that the recommendations and findings of the report will be an important contribution to the planning of transport infrastructure policy in the future.
Sandra Schenke, Director of the Georgia Office of the German Society for International Cooperation (GIZ), and Irakli Mkheidze, Head of the IDPs, Ecomigrants and Livelihoods Agency, delivered welcome speeches at the meeting.
Mariam Janiashvili, an expert of the Public Defender’s Office of Georgia, presented the key findings of the report. GIZ/EPIC gender and social inclusion expert Ana Iluridze moderated the meeting.
The study was conducted by the joint efforts of the Public Defender of Georgia and the GIZ project "Economic and Social Participation of Vulnerable Displaced and Local Population in the South Caucasus".