Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են կալանավորվածներին
2025 թվականի հունվարի 11-ի լույս 12-ի գիշերը Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Թբիլիսիում և Բաթումիում կալանավորված 10 քաղաքացու, այդ թվում՝ մեկ անչափահասի և կալանքի ընթացքում վիրավորված հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպան Գիա Ջվարշեիշվիլիին։
Ձերբակալվածներից հինգը պնդում են, որ ոստիկանների կողմից հնարավոր վատ վերաբերմունքի է արժանացել։ Օրինակ՝ նրանցից մեկը հայտարարել է, որ ոստիկանների ենթադրյալ բռնության հետեւանքով կրծքավանդակի, գլխի ցավեր ունի, ձեռքերի վրա կան նաև քերծվածքներ։
Նրանցից երեքը ցանկանում են հետաքննություն սկսել, ինչի մասին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն արդեն իսկ տեղեկացրել է Հատուկ քննչական ծառայությանը՝ հետագա իրավական գործողությունների համար։
Ձերբակալվածներից շատերը նշում են, որ ոստիկանությունը չի բացատրել իրենց ձերբակալության հիմքերն ու իրավունքները։ Չորս բերման ենթարկվածները մատնանշում են նաև ոստիկանության կողմից ոչ էթիկական վերաբերմունքը և բանավոր վիրավորանքը։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը շարունակում է կալանավորներին տեսակցելու և հանրությանը լրացուցիչ տեղեկություններ տրամադրելու գործընթացը։

Public Defender's Representatives Visit Detainees
On the night of January 11-12, 2025, Public Defender's representatives visited 10 citizens detained in Tbilisi and Batumi, including one minor and Gia Jvarsheishvili, a human rights defender for persons with disabilities, who was injured during the detention.
Five of the detainees indicate alleged ill-treatment by the police. For example, one of them states that as a result of alleged violence by the police, he has chest and head pains, and also scratches on his hands.
Three of the detainees expressed a desire for an investigation, about which the Public Defender's Office has already notified the Special Investigation Service for further legal response.
Most of the detainees indicate that the police officers did not inform them of the grounds for their detention or their rights. The four detainees also allege unethical treatment and verbal abuse by the police.
The Public Defender's Office continues to visit detainees and will provide additional information to the public.