Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի առցանց կոնֆերանս «Ֆեմիցիդների կանխարգելում և մոնիտորինգ» թեմայով
2020 թվականի հունիսի 30-ին Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, ՄԱԿ-ի կանանց կազմակերպության աջակցությամբ, անցկացրեց առցանց կոնֆերանս` «Ֆեմիցիդների կանխարգելում և մոնիտորինգ» թեմայով: Միջոցառման ընթացքում քննարկվեց 2014-2018թթ. Ֆեմիցիդների մոնիտորինգի զեկույցը, որում ներկայացված են երկրում կանանց նկատմամբ բռնության նկատմամբ արդարադատության քաղաքականության հիմնական միտումները, ձեռքբերումները և մարտահրավերները:
«Չնայած վերջին տարիներին կանանց և կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի առանձին մեխանիզմներ են կատարելագործվել և մշակվել, բայց ութ կանանց սպանությունը սեռի հիման վրա և հինգ սպանության փորձ՝ 2020 թվականի հունվարի 1-ին, վկայում են, որ ներկայիս համակարգը հիմնականում ռեակցիոն է և իրավապահ մարմինների ներգրավումն արդեն տեղի ունեցած բռնության փաստում արդյունավետ չէ», - ասաց կոնֆերանում Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Վրաստանում ՄԱԿ-ի կանանց կազմակերպության առաջին ներկայացուցիչ Էրիկա Կվապիլովան, մարդու իրավունքների և գենդերային հավասարության հարցերով վարչապետի խորհրդական Լելա Աքիաշվիլին, Վրաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Նատիա Մերեբաշվիլին և Վրաստանի ներքին գործերի փոխնախարար Նինո Ցացիաշվիլին:
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից պատրաստված զեկույցի համաձայն.
- 5 տարվա ընթացքում ֆեմիցիդների թիվը կտրուկ չի նվազել, մինչդեռ ֆեմիցիդների փորձերի թիվն աճել է: Հետեւաբար, դժբախտ պատահարների կանխարգելումը խնդրահարույց է
- Հանցագործությունն առավել հաճախ իրականացվում է ամուսինների/զուգընկերների, նախկին ամուսինների/զուգընկերների կողմից
- Մինչ օրս չկա կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ վիճակագրության հավաքագրման և մշակման համար ընդհանուր մեթոդական ստանդարտ
- Ֆեմիցիդների և ֆեմիցիդ փորձերի դեպքերում խնդրահարույց է գենդերային դրդապատճառների բացահայտումը, և առավել հաճախ բացահայտվում են վրեժխնդրությունն ու խանդը:
- Հետաքննության փուլում կատարելագործել է բռնության նախապատմության ուսումնասիրությունը մինչև ֆեմիցիդներ և ֆեմիցիդ փորձեր. 2018 թվականից ֆեմիցիդ և ֆեմիցիդ փորձերի և անհամաչափ թեթեւ պատժաչափերի դեպքերում հայցադիմումի պայմանագիր կնքելու պրակտիկան այլևս ակնհայտ չի լինի
Առցանց կոնֆերանսին մասնակցում էին Վրաստանի կառավարական կառույցների, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների, ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ և շահագրգիռ այլ անձինք:

Public Defender's Online Conference on Prevention and Monitoring of Femicide
On June 30, 2020, the Public Defender’s Office of Georgia, with the support of UN Women, held Online Conference on Prevention and Monitoring of Femicide. The femicide monitoring report 2014-2018, which highlights the main trends, achievements and challenges of the country’s justice policy in the field of violence against women, was discussed at the conference.
"Although certain mechanisms for combating violence against women and domestic violence have been developed and refined in recent years, the gender-based murder of 5 women and 5 attempted murders since January 8, 2020 indicate that the current system, which is mostly reactive and implies response of law enforcement agencies to the cases, is not effective,” Public Defender Nino Lomjaria said in her speech.
Erika Kvapilova, First UN Women Representative in Georgia, Lela Akiashvili, Advisor to the Prime Minister of Georgia for Human Rights and Gender Equality, Natia Merebashvili, Deputy Prosecutor General of Georgia and Nino Tsatsiashvili, Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, delivered welcoming speeches at the conference.
According to the report of the Public Defender’s Office:
• The number of cases of femicide has not decreased dramatically over the last 5 years, and the number of femicide attempts has increased. Therefore, prevention of cases is problematic
• The crime is most often committed by husbands/partners, ex-husbands/ex-partners
• The country still does not have a unified methodological standard for maintaining statistics on violence against women and domestic violence
• It is problematic to identify the gender motive in the cases of femicide and femicide attempts; revenge and jealousy are most often identified.
• Examination of the history of violence preceding femicide and attempted femicide at the stage of investigation has been improved. The practice of plea bargaining and the use of disproportionately light sentences is no longer common in relation to the cases of femicide and attempted femicide after
Representatives of state agencies, international and non-governmental organizations, academic community and other stakeholders took part in the online conference.