Հատուկ զեկույց «Ջրի համար իրավունքների իրացումը Վրաստանում»
Տես Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի «Ջրի համար իրավունքի իրացումը Վրաստանում» հատուկ զեկույցը։
Ջուրը սահմանափակ բնական ռեսուրս է և հանրային բարիք, որը կազմում է կյանքի հիմքը: Ջրի իրավունքի մասին հիշատակումներ ենք գտնում բազմաթիվ միջազգային բանաձեւերում եւ զեկույցներում: 2010 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան առաջին անգամ ճանաչեց մարդու իրավունքն ապահով ջրի և սանիտարական ջրահեռացման՝ որպես կյանքի լիարժեք վայելման և մարդու իրավունքների իրացման էական իրավունք:
Ջրի նկատմամբ մարդու իրավունքը նշանակում է բոլորի համար անձնական և տնային (կենցաղային) օգտագործման համար բավարար, անվտանգ, ընդունելի և ֆիզիկապես և տնտեսապես մատչելի ջուր:
Հաշվի առնելով խնդրի արդիականությունն ու հրատապությունը գլոբալ և ազգային մակարդակներում՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը 2024 թվականին առաջնահերթություն է տվել ջրի իրավունքին՝ ՄԱԿ-ի, Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) և Նորվեգիայի աջակցությամբ:
Գրասենյակը, հիմնվելով մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումների և միջազգային չափանիշների վրա, մշակել է հատուկ մեթոդաբանություն, որի հիման վրա գրասենյակի ներկայացուցիչներն այցելել են Վրաստանի 5 շրջանների և 15 մունիցիպալիտետների 35 գյուղեր:
Հատուկ զեկույցը վերլուծում է ջրի համար իրավունքի միջազգային չափանիշները, պետական ​​պարտավորությունները, իրավունքի բովանդակային ասպեկտներն ու սկզբունքները, ազգային կանոնակարգերը, ինչպես նաև մարտահրավերները Վրաստանի տարբեր մունիցիպալիտետներում։ Հատուկ զեկույցը համապատասխան գերատեսչություններին առաջարկում է առաջարկություններ և առաջարկություններ, որոնց իրականացումը կնպաստի այս իրավունքի իրացմանը։