“Gürcüstanda Su Hüquqlarının Reallaşdırılması” Xüsusi Hesabatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin “Gürcüstanda Su Hüququnun Reallaşdırılması” Xüsusi Hesabatına baxın.
Su məhdud təbii sərvətdir və həyatın əsasını təşkil edən ictimai sərvətdir. Biz çoxsaylı beynəlxalq qətnamə və hesabatlarda su hüququna istinadlar tapırıq. 2010-cu ildə BMT Baş Assambleyası ilk dəfə olaraq insanın təhlükəsiz su və kanalizasiya hüququnu həyatdan tam istifadə etmək və insan hüquqlarının həyata keçirilməsi üçün vacib hüquq kimi tanımışdır.
İnsanın suya olan hüququ hamının şəxsi və evdə (məişət) istifadəsi üçün kifayət qədər, təhlükəsiz, məqbul, fiziki və iqtisadi cəhətdən əlçatan su deməkdir.
Məsələnin qlobal və milli səviyyədə aktuallığını və zəruriliyini nəzərə alaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı BMT, Milli İnsan Hüquqları Təşkilatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) və Norveçin dəstəyi ilə 2024-cü ildə su hüququna üstünlük verib.
Aparat insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmalara və beynəlxalq standartlara əsaslanaraq xüsusi metodologiya hazırlayıb və onun əsasında İdarənin nümayəndələri Gürcüstanın 5 rayonunda 35 kəndə və 15 bələdiyyəyə səfər ediblər.
Xüsusi hesabatda su hüququnun beynəlxalq standartları, dövlət öhdəlikləri, hüququn maddi aspektləri və prinsipləri, milli qaydalar, habelə Gürcüstanın müxtəlif bələdiyyələrində mövcud problemlər təhlil edilir. Xüsusi Hesabatda müvafiq qurumlara təklif və tövsiyələr verilir ki, onların həyata keçirilməsi bu hüququn həyata keçirilməsinə töhfə verəcək.