Առաջարկ՝ «Ճանապարհային երթևեկության մասին» Վրաստանի օրենքով նախատեսված հեռավորության չափման մեթոդաբանության մշակման վերաբերյալ
Դեպքերից մեկի ուսումնասիրության արդյունքում Ժողովրդական պաշտպանը հայտնաբերել է պետական ​​կառավարման իրականացման համակարգային թերություն: Մասնավորապես, պարզվել է, որ Թբիլիսիի քաղաքապետարանի տրանսպորտի և քաղաքաշինության գործակալությունը իրավական պատասխանատվություն է ենթարկել ֆիզիկական անձանց՝ հետիոտների և հեծանվային անցումների և դրանց դիմացից ավելի մոտ 5 մետր հեռավորության վրա տրանսպորտային միջոցները կանգնեցնելու համար՝ առանց այդ հեռավորությունը չափելու համապատասխան սարքի օգտագործման և/կամ գերատեսչությունը համապատասխան մեթոդաբանություն չի ունեցել։
Նման թերի վարչարարության արդյունքում անձանց պատասխանատվության ենթարկելու որոշումներ են կայացվել առանց հանգամանքների պատշաճ ուսումնասիրության և հետազոտման:
Գերատեսչությունը կիսել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկը և, նրա տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, գերատեսչությունը կապահովի հետիոտնի և հեծանվորդի անցման և դրա դիմաց կանգնեցված մեքենայի միջև հեռավորությունը սարքի միջոցով չափելու հնարավորության իրականացումը։ Ժողովրդական պաշտպանի կարծիքով՝ դա կնպաստի բազմաթիվ անձանց գործերով հանգամանքների պատշաճ քննությանն ու հիմնավորված ու օրինական որոշումների կայացմանը։