Gürcüstanın “Yol hərəkəti haqqında” Qanunu ilə nəzərdə tutulmuş məsafənin ölçülməsi metodologiyasının hazırlanmasına dair təklif
Hallardan birinin öyrənilməsi nəticəsində Xalq Müdafiəçisi dövlət idarəçiliyinin həyata keçirilməsində sistemli qüsur aşkar edib. Xüsusilə, Tbilisi Bələdiyyəsinin Nəqliyyat və Şəhərsalma Agentliyi tərəfindən bu məsafənin ölçülməsi üçün müvafiq cihazdan istifadə etmədən piyada və velosiped keçidlərində və onların qarşısında 5 metrdən yaxın məsafədə nəqliyyat vasitələrinin saxlanmasına görə fiziki şəxslərə hüquqi məsuliyyət kəsb etdiyi və/və ya qurumun müvafiq metodologiyasının olmadığı müəyyən edilib.
Belə nöqsanlı idarəçilik nəticəsində şərait lazımi qaydada öyrənilmədən və araşdırılmadan ayrı-ayrı şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi barədə qərarlar qəbul edilib.
Agentlik Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin təklifini bölüşüb və onun verdiyi məlumata görə, qurum piyada və velosipedçi keçidi ilə onun qarşısında dayanmış nəqliyyat vasitəsi arasında məsafənin cihaz vasitəsilə ölçülməsi imkanının həyata keçirilməsini təmin edəcək. Xalq Müdafiəçisinin fikrincə, bu, bir çox şəxslərin işində halların düzgün araşdırılmasını və əsaslandırılmış və qanuni qərarların çıxarılmasını təmin edəcək.

Proposal on Development of Methodology for Measuring Distance Provided for by Law of Georgia on Traffic
As a result of the study of one of the cases, the Public Defender identified a systemic flaw in the implementation of public administration. In particular, it has been established that LEPL Tbilisi Municipality Transport and Urban Development Agency imposed liability provided for by legislation on individuals for stopping vehicles at pedestrian and cyclist crossings or closer than 5 meters in front of them in such a way that no appropriate device was used to measure this distance and/or the Agency did not have appropriate methodology.
As a result of such flawed administration, decisions on imposing liability on individuals were made without appropriate examination of circumstances.
The Agency considered the proposal of the Public Defender and, according to the information provided by them, the Agency will ensure the introduction of the possibility of measuring the distance between a pedestrian and cyclist crossing and a vehicle stopped in front of it by using a special device. According to the Public Defender, this will ensure that the circumstances of the cases of a number of individuals are properly examined and justified and lawful decisions are made in the future.