Սահմանադրական դատարանը Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի թեժ գծի կապակցությամբ սահմանափակումը ճանաչել է հակասահմանադրական
Վրաստանի Սահմանադրական դատարանը 2021 թվականի հուլիսի 5-ի որոշմամբ, բավարարեց Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի սահմանադրական հայցը և հակասահմանադրական ճանաչեց, Սահմանադրության 9-րդ հոդվածի համաձայն` բանտարկության օրենսգրքով սահմանված կարգը, որը կարգապահական պատիժ կրելու, ինչպես նաև միայնակ բանտախցում գտնվելու ընթացքում, սահմանափակում էր մեղադրյալի / բանտարկյալի կողմից, ժողովրդական պաշտպանի թեժ գծի հետ կապվելու հնարավորությունը:
Վիճելի նորմը նախատեսում է հեռախոսակապի սահմանափակման հնարավորություն՝ որպես կարգապահական տույժ, որի ընթացքում ավտոմատ կերպով սահմանափակվում էր ժողովրդական պաշտպանի թեժ գծի հետ կապվելու իրավունքը: Հայցի համաձայն, թեժ գծի միջոցով ժողովրդական պաշտպանի հետ կապվելու հնարավորությունը, խախտումների հայտնաբերման ամենաարդյունավետ և գործուն միջոցներից մեկն է, և դրա սահմանափակումն անթույլատրելի էր:
Սահմանադրական դատարանը նախատեսեց ժողովրդական պաշտպանի փաստարկը: Չնայած բանտարկյալները հնարավորություն ունեն գրավոր կապ հաստատել ժողովրդական պաշտպանի հետ, իսկ ժողովրդական պաշտպանը հնարավորություն ունի այցելելու ցանկացած մեղադրյալի / դատապարտյալի, խոշտանգումների և այլ վատ վերաբերմունքի արգելքի սահմանադրական երաշխիքը, առաջացնում է պետության դրական պարտականությունը, ապահովել կալանավորվածների համար ժողովրդական պաշտպանի հետ կոնկրետ ձևով՝ թեժ գծի միջոցով կապվելու հնարավորությունը:
Դատարանը վիճահարույց նորմերի հակասահմանադրականությունը գնահատելիս, ընդգծեց, որ արգելքը կարգապահական տույժի տեսք ունի, որն ուներ ծածկոցային բնույթ և գործում էր երկար ժամանակ: Ըստ դատարանի, բողոքարկված կարգը լիովին զրկել է բանտարկյալին արդյունավետ և արագ հաղորդակցության միջոցով, ժողովրդական պաշտպանի հետ շփվելու հնարավորությունից:
Հատկանշական է, որ նույն սահմանադրական հայցով վիճարկվում էր նաև ժողովրդական պաշտպանի թեժ գծի հետ կապված տարբեր տեսակի սահմանափակումներ: Հայցը ներկայացնելուց մի քանի ամսում, Վրաստանի արդարադատության նախարարը վերացրեց մեր կողմից բողոքարկած տարբեր սահմանափակումները (թեժ գծի օգտագործման վճարներ, կապի չափը և այլն): Բացի այդ, մի քանի օր առաջ Վրաստանի խորհրդարանը նախաձեռնել է՝ կալանավորման օրենսգրքում փոփոխություններ, որոնց հիման վրա բանտարկյալները կկարողանան ազատորեն կապվել ժողովրդական պաշտպանի և այլ պետական վերահսկում իրականացնող գերատեսչությունների թեժ գծի հետ:
Հուսով ենք, որ Սահմանադրական դատարանի 2021 թվականի հուլիսի 5-ի որոշման մեջ հաստատված իրավական չափանիշը, ապագայում կդառնա շատ բանտարկյալների իրավունքների արդյունավետ և գործուն պաշտպանության նախապայման:

By the decision of July 5, 2021, the Constitutional Court of Georgia granted the constitutional suit of the Public Defender of Georgia and declared unconstitutional the rule established by the Imprisonment Code in relation to Article 9 of the Constitution. In particular, the rule restricts the accused/convicted persons from contacting the Public Defender via hotline during a disciplinary sanction, as well as during solitary confinement.
The disputed norm allows the restriction of telephone communication as a disciplinary sanction, which automatically restricts the right to contact the Public Defender via hotline. According to the lawsuit, the possibility of contacting the Public Defender via hotline is one of the most effective and efficient means of detecting violations and its restriction is inadmissible.
The Constitutional Court agreed with the Public Defender's argument. Although prisoners have the opportunity to contact the Public Defender in writing and the Public Defender has the opportunity to visit any accused/convicted person, the constitutional safeguard against torture and other ill-treatment imposes a positive obligation on the State to allow prisoners to contact the Public Defender through a specific means of communication - hotline.
The court, while assessing the unconstitutionality of the disputed norm, emphasized that the ban was imposed as a disciplinary sanction, it was of a blanket nature and was valid for a long period of time. According to the court, the rule completely deprived prisoners of the opportunity to communicate with the Public Defender through effective and fast means of communication.
It should be noted that the same constitutional suit challenged various types of restrictions related to the Public Defender's hotline. Within few months after filing the lawsuit, the Minister of Justice of Georgia has lifted various restrictions we had appealed against (the hotline fee, connection limits, etc.). In addition, a few days ago, the Parliament of Georgia initiated amendments to the Imprisonment Code, on the basis of which prisoners will be able to freely contact the Public Defender and other state control agencies via hotline.
We hope that the legal standard established in the decision of the Constitutional Court of 5 July 2021 will be a prerequisite for the effective and efficient protection of the rights of many prisoners in the future.