Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի առաջարկությունների կատարման քննարկմանը
2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին, Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն, մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի (GANHRI) անունից (որպես GANHRI բյուրոյի անդամ) մասնակցեց Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների կոմիտեի կողմից կազմակերպված սեմինարին: Միջոցառման ընթացքում քննարկվեց Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից՝ օմբուդսմենի ինստիտուտների և մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների վերաբերյալ առաջարկությունների իրականացումը:
Իր զեկույցում Թամար Գվարամաձեն խոսեց Փարիզյան սկզբունքների մասին, բացատրեց դրանց էությունը և նվազագույն չափանիշները, որոնք սահմանված են մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների ինստիտուցիոնալ անկախության, արդյունավետության և անաչառության համար: Նա քննարկեց հավատարմագրման համակարգի ներդրման մեթոդները և հավատարմագրված ինստիտուտների համար ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործող միջազգային պաշտպանության մեխանիզմների համակարգում ընդգրկվելու ֆորմալ և ինստիտուցիոնալ հնարավորությունները:
GANHRI-ի անունից նա ներկայացրեց առաջարկություններ, որոնք ուղղված են ազգային մարդու իրավունքների ինստիտուտների և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության ամրապնդմանը: Նա նաև վերանայեց Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և համագործակցության պրակտիկան, որոնք կապում են ինստիտուտը ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի տարբեր մեխանիզմների հետ:
Սեմինարին զուգահեռ, նոյեմբերի 24-ին և 25-ին, Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի և Եվրոպայի տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև հանդիպել է Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության դեպարտամենտի (DGI) տնօրենի և դեպարտամենտի այլ ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ծրագրերի համակարգման տնօրենի հետ։
Երկկողմ հանդիպումների ընթացքում Թամար Գվարամաձեն խոսել է Վրաստանում մարդու իրավունքների ներկայիս վիճակի, հավաքների և խոսքի իրավունքի իրականացման վերաբերյալ Վրաստանի օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունների, հանրային մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող դեպքերում Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի արձագանքների և Խորհրդի հետ համագործակցության հարցերի մասին։

First Deputy Public Defender Participates in Discussion on Implementation of Recommendations of Committee of Ministers of Council of Europe
On November 25, 2025, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze, on behalf of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) (as a member of the GANHRI Bureau), participated in a seminar organized by the Human Rights Committee of the Council of Europe. The event discussed the implementation of the recommendations of the Committee of Ministers of the Council of Europe on ombudsman institutions and national human rights institutions.
Tamar Gvaramadze, in her speech, spoke about the Paris Principles, explained their essence and the minimum standards established for the institutional independence, effectiveness and impartiality of national human rights institutions. She discussed the methods of implementing the accreditation system and the formal and institutional opportunities for accredited institutions to be included in the system of international protection mechanisms operating under the auspices of the UN.
On behalf of GANHRI, she presented recommendations aimed at strengthening cooperation between national human rights institutions and the Council of Europe. She also reviewed the mandate and cooperation practice of the Public Defender of Georgia, which connects the institution with various mechanisms of the UN and the Council of Europe.
In parallel with the seminar, on November 24 and 25, the First Deputy Public Defender held bilateral meetings with representatives of the Office of the Council of Europe Commissioner for Human Rights and the Congress of Local and Regional Authorities, the Director General of Human Rights and Rule of Law (DGI) and other representatives of the Directororate, as well as the Programme Coordination Director.
At the bilateral meetings, Tamar Gvaramadze spoke about the human rights situation in Georgia, the amendments made to the Georgian legislation on the realization of freedom of assembly and expression, responses of the Public Defender's Office to high-profile cases, and issues of cooperation with the Council.