Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը ակտիվորեն մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի միջոցառումներին
2025 թվականի նոյեմբերի 19-20-ը Բրյուսելում տեղի ունեցան Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) Գլխավոր ասամբլեայի և կառավարման մարմնի նիստերը, որոնց որպես խորհրդի անդամ մասնակցեց Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն։
Խորհուրդը և հետագա Գլխավոր ասամբլեան վերջապես հաստատեցին ցանցի 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը, ինչպես նաև ցանցի շրջանակներում աշխատանքային խմբերի աշխատանքի թարմացված կանոնները և կառավարման մարմիններում անդամների ընտրության կանոնները։
Նոյեմբերի 20-ին, խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի հետ զուգահեռ, բարձր մակարդակի քննարկում տեղի ունեցավ մարդու իրավունքների մարտահրավերների վերաբերյալ։ Թամար Գվարամաձեն նախագահեց երկրորդ խմբային քննարկումը, որին հրավիրված էին՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական ցանցի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ'Ֆլահերտը, ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) փոխտնօրեն Թեա Ջալիաշվիլին, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի Եվրոպայի ներկայացուցիչ Քրիստինա Մեյնեկեն և այլ գործընկերներ։ Խումբը քննարկեց այն մարտահրավերները, որոնք բարդացնում են միջազգային կազմակերպությունների արդյունավետ աշխատանքը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում: Քննարկվեցին նաև ապագա առաջնահերթությունները և մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների հետ համագործակցության հնարավորությունները:

On November 19-20, 2025, the General Assembly and the governing body meetings of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) were held in Brussels, in which the First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, participated as a member of the Board.
The Board and the General Assembly finally approved the Network's Strategic Plan for 2026-2030, the updated work rules for the Network working groups, as well as the rules for the election of members of governing entities.
On November 20, a high-level discussion was held in parallel with the General Assembly and Board meeting regarding human rights challenges. Tamar Gvaramadze chaired the second panel, which brought together representatives of partner organizations of the European Network of Human Rights Institutions, Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O'Flaherty, Deputy Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) Tea Jaliashvili, Representative of the UN High Commissioner for Human Rights for Europe Christina Meinecke, and other partners. The panel discussed the challenges that complicate the effective work of international organizations to protect human rights. Future priorities and opportunities for cooperation with national human rights institutions were also discussed.