Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի պաշտոնական այցը Թուրքիայի Հանրապետություն
2022 թվականի ապրիլի 8-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան, Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում հանդիպումներ է ունեցել Թուրքիայի գլխավոր օմբուդսմեն Շերիֆ Մալկոչի և Թուրքիայի օմբուդսմենների հետ. Նա հանդիպել է նաև Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի (Խորհրդարանի) Մարդու իրավունքների հետաքննող հանձնաժողովի նախագահ Հական Չավուշօղլուի և կանանց և տղամարդկանց հավասար հնարավորությունների հանձնաժողովի ղեկավար Ֆաթմա Աքսալի հետ։
Երկկողմ աշխատանքային այցի շրջանակներում, Թուրքիայի օմբուդսմենի ինստիտուտի և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը կապահովի երկու կառույցների միջև գործարար հարաբերությունների խորացումը և Վրաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունը։ Օմբուդսմենի ինստիտուտում կայացած հանդիպումներում քննարկվել են նաև ապագա համագործակցության հեռանկարները, ինստիտուտների գործունեությունը, առաջնահերթությունները և մարդու իրավունքներին վերաբերող այլ հարցեր։
Հուշագիրը նախատեսում է ակտիվ համագործակցություն տարբեր ոլորտներում և միմյանց լավագույն փորձի փոխանակում, ինչը կօգնի երկու կառույցներին արդյունավետորեն իրականացնել իրենց մանդատները։
Խորհրդարանում կայացած հանդիպումներում քննարկվել են հանձնաժողովների աշխատանքի առանձնահատկությունները, օմբուդսմենի հետ նրանց հարաբերությունների ու համագործակցության հարցերը։

Public Defender’s Official Visit to Republic of Turkey
Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, held meetings with ŞerefMalkoç, Chief Ombudsman of Turkey, and Turkish Ombudsmen in the Turkish capital Ankara on April 8, 2022; The Public Defender also met with Hakan Çavuşoğlu, Chair of the Human RightsInquiry Committee of the Grand National Assembly (Parliament) of Turkey, and Fatma Aksal,Head of the Committee on Equal Opportunities for WomenandMen.
Within the framework of the bilateral working visit, a memorandum of understanding was signed between the Turkish Ombudsman Institution and the Georgian Public Defender’s Office. The memorandum aims to deepen business relations between the two institutions and ensure effective protection of the rights of Georgian and Turkish citizens. Prospects for future cooperation, activities of the institutions, priorities and other human rights issues were also discussed at the meetings held at the Ombudsman Institution.
The memorandum also aims to ensure active cooperation in various fields and share each other's best practices, which will help both institutions to effectively implement their mandates.
The specifics of the work of the Committees and their relations and cooperation with the Ombudsman were discussed at the meetings held in the Parliament.