Խնդրագիր տարեցների իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի մշակման վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանում գործող կազմակերպություններին և անհատ քաղաքացիներին ստորագրել խնդրագիրը (տես նաև միջնորդագրի վրացական տարբերակը)՝ կոչ անելով ՄԱԿ-ի անդամ երկրների կառավարություններին սկսել Տարեցների իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի մշակումը։ Խնդրագիրը մշակվել է Գլոբալ դաշինք հանուն ծերերի իրավունքների կազմակերպության կողմից, որը միավորում է ավելի քան 400 կազմակերպությունների, որոնք աշխատում են տարեցների իրավունքների վրա ամբողջ աշխարհից: Քաղաքացիական կազմակերպությունները, ինչպես նաև իրավապաշտպան ազգային հաստատությունները և քաղաքացիները կարող են ստորագրել խնդրագիրը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ակտիվորեն հետևում է տարեցների իրավունքների պաշտպանությանը և պետության կողմից տարեցների իրավունքների արդյունավետ իրականացմանը գործնականում։ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն իր տարեկան խորհրդարանական զեկույցում առանձին գլուխ է հատկացնում տարեցների իրավական կարգավիճակի վերանայմանը, ինչպես նաև սերտորեն համագործակցում է միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ՝ լավագույն փորձը կիսելու նպատակով:
Համաշխարհային համաճարակն ավելի տեսանելի է դարձրել տարեցների կողմից իրենց իրավունքներից օգտվելու խոչընդոտները, ինստիտուցիոնալ խնդիրները և հաստատել միջազգային իրավական դաշտի ամրապնդման անհրաժեշտությունը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը աջակցում է Տարեցների իրավունքների մասին կոնվենցիայի քարոզչական գործընթացին, քանի որ կարծում է, որ նոր միջազգային պարտադիր փաստաթուղթը կարևոր և հզոր մեխանիզմ կլինի տարեցների իրավունքների պաշտպանության և խթանման համար։
Դիտեք Amnesty International-ի «Մոռացված կոնվենցիա» տեսանյութը՝ տարեցների իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման անհրաժեշտության մասին՝ վրացերեն ենթագրերով։

Petition regarding Development of UN Convention on the Rights of Older People
The Public Defender of Georgia appeals to organizations operating in Georgia and individual citizens to sign a petition (see the Georgian version of the petition) calling on the governments of UN member states to start developing the UN Convention on the Rights of Older People. The petition was developed by the organization - Global Alliance for the Rights of Older People, which unites more than 400 organizations working on the rights of older people around the world. Civil organizations, as well as national human rights institutions and citizens can sign the petition.
The Public Defender’s Office of Georgia actively monitors the protection of the rights of older persons and the effective implementation of the rights of older persons by the State in practice. In the annual parliamentary report, the Public Defender of Georgia devotes a separate chapter to the rights situation of older people, and also closely cooperates with international and regional organizations in order to share best practices and experiences.
The global pandemic made more visible the obstacles to the enjoyment of rights by older persons, as well as institutional problems, and proved the need to strengthen the international legal framework.
The Public Defender of Georgia supports the advocacy process of the Convention on the Rights of Older People, as he believes that the new international binding instrument will be an important and powerful mechanism for the protection and promotion of the rights of older persons.