Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է իրավապաշտպան Նատա Փերաձեի մեքենան վնասելու փաստին
2022 թվականի հոկտեմբերի 22-ին լրատվամիջոցները հայտնել են քաղաքացիական ակտիվիստ, Նատա Փերաձեի մեքենան ներկերով ներկելու և դրա վրա վիրավորական գրություններ թողնելու մասին։ Ինքը՝ իրավապաշտպանը, դրա հավանական պատճառ է բերում Թբիլիսիի քաղաքապետի վերջին քննադատությունը և «Ալտ-ինֆո»-ի դեմ հնչեցրած դիրքորոշումը։
Ժողովրդական պաշտպանը դատապարտում է վերոհիշյալ հարձակման փաստը՝ որպես քաղաքացիական ակտիվիստի նկատմամբ հնարավոր հատուցում, որի նպատակն է երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության գործունեության իրականացման համար վախեցնող միջավայրի ստեղծում։
Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծում է, որ իշխանության ներկայացուցիչների քննադատությունը ծառայում է նրանց գործունեության բարելավմանը, հաշվետվողականության բարձրացմանը։ Մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի հանրային քննարկումը պատկանում է իրավունքների պաշտպանության գործունեությանը, որը նշանակալի ներդրում ունի երկրի ժողովրդավարական զարգացման գործում։ Հաշվի առնելով իրավապաշտպանների անգնահատելի դերը, ստեղծվել են[1] մի շարք երաշխիքներ նրանց միջազգային մակարդակով պաշտպանելու համար, որոնց շրջանակներում պետությունը պարտավոր է, այդ թվում պաշտպանել ակտիվիստներին երրորդ անձանց կողմից իրականացվող հարձակումներից, և նման փաստերի հայտնաբերման դեպքում արդյունավետ իրավական արձագանք տալ՝ կանխելու անպատժելիության միջավայրը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում քննչական մարմիններին ժամանակին և բազմակողմանի քննություն իրականացնել Նատա Փերաձեի ավտոմեքենայի վնասման փաստի առթիվ՝ պարզելու պատասխանատու անձանց և նրանց վրա համապատասխան պատասխանատվություն դնելու նպատակով։
Հատկանշական է, որ իրավապաշտպանների նկատմամբ թշնամական միջավայրի ստեղծմանը որոշակիորեն նպաստել են նրանց վարկաբեկելուն ուղղված բարձրաստիճան քաղաքական պաշտոնյաների հայտարարությունները, ինչը Ժողովրդական պաշտպանը նախկինում բազմիցս գնահատել է որպես անընդունելի պրակտիկա։ Ուստի ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում պաշտոնյաներին զերծ մնալ իրավապաշտպանների դեմ արշավներից և հրապարակայնորեն դատապարտել նրանց նկատմամբ իրականացվող հանցավոր գործողությունները։
[1] Այդ թվում, տես. ՄԱԿ-ի 1998 թվականի հռչակագիրը իրավապաշտպանների մասին, հասանելի է կայք էջում. < https://bit.ly/3f6zeqa >. Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում իրավապաշտպանների պաշտպանության մասին խորհրդարանական վեհաժողովի բանաձևը, հասանելի է կայք էջում. < https://bit.ly/3socFQZ > և իրավապաշտպանների պաշտպանության մասին ԵԱՀԿ/Ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ձեռնարկը, հասանելի է կայք էջում. < https://bit.ly/3D1he8O >.

Public Defender Responds to Damage Done to Human Rights Defender Nata Peradze’s Car
On October 22, 2022, the media reported that some individuals painted the car of civil activist Nata Peradze and wrote insulting words on it. The human rights defender names the recent criticism of the Tbilisi Mayor and the position voiced against Alt-Info as the probable motive for the incident.
The Public Defender condemns the aforementioned attack as an alleged retribution against a civil activist, the purpose of which was to create an intimidating environment for the implementation of human rights activities in the country.
The Public Defender emphasizes that the criticism of officials serves to improve their performance and increase their accountability. Public discussion of issues related to human rights is part of human rights activities, which makes a significant contribution to the democratic development of the country. Taking into account the invaluable role of human rights defenders, a number of guarantees have been created to protect them at the international level,[1] within the framework of which the State has an obligation, inter alia, to protect activists from attacks carried out by third parties, and in case such facts are detected, to provide an effective legal response in order to prevent an environment of impunity.
Taking into account the above, the Public Defender calls on the investigative bodies to conduct a timely and comprehensive investigation into the damage done to Nata Peradze's car, in order to identify culprits and hold them responsible.
It is noteworthy that the statements by high political officials aimed at discrediting human rights defenders has contributed to the creation of a hostile environment towards them, which the Public Defender has repeatedly assessed as an unacceptable practice.[2] Therefore, we once again call on officials to refrain from engaging in campaigns against human rights defenders and publicly condemn criminal actions against them.
[1] Among them, see 1998 UN Declaration on Human Rights Defenders, available at: < https://bit.ly/3f6zeqa >; Resolution of the Parliamentary Assembly on the situation of human rights defenders in Council of Europe member states, available at: < https://bit.ly/3socFQZ > and OSCE/ODIHR Guidelines on the Protection of Human Rights Defenders, available at: < https://bit.ly /3D1he8O >.