Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է կոոպերատիվ բնակարանաշինության կասեցման հետեւանքով տուժածների հետ
2023 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպել է 90-ական թվականներին Քութայիսիում կոոպերատիվ բազմաբնակարան շենքի կասեցումից տուժած մարդկանց հետ և ծանոթացել նրանց պահանջներին։ Բնակչությունը պահանջում է պետության կողմից ներքին պարտք ճանաչված պարտավորությունների ժամանակին կատարում և բնակարանների տրամադրում։
Ժողովրդական պաշտպանն իր խորհրդարանական զեկույցներում տարիներ շարունակ մատնանշել է կոոպերատիվ բնակարաններով տուժած անձանց նկատմամբ պետության կողմից որպես ներքին պարտք ճանաչված պարտավորության կատարման հետ կապված խնդիրները։
Իրավիճակը հատկապես ծանր է Վրաստանի այն շրջաններում, որտեղ նշված հարցը նույնիսկ իրավաբանորեն կարգավորված չէ։ Ժողովրդական պաշտպանը կարծում է, որ անհրաժեշտ է, որ Վրաստանի կառավարությունը ընդունի միասնական նորմատիվ ակտ, որտեղ մանրամասն կհստակեցվեն պարտավորության ձևն ու ժամկետը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը կշարունակի ուսումնասիրել հարցը և կձեռնարկի բոլոր միջոցները մանդատի շրջանակներում տուժած քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելու համար։

Public Defender Meets with Victims of Suspended Cooperative Apartment Construction
On December 21, 2023, Public Defender Levan Ioseliani met with people affected by the suspension of cooperative apartment construction in Kutaisi in the 90s and listened to their demands. The population demands timely fulfillment of obligations recognized as domestic debt by the State and provision of their apartments.
In the parliamentary reports, the Public Defender has for years pointed out the problems related to the fulfillment of obligations recognized by the State as domestic debt towards persons affected by cooperative housing.
The situation is particularly severe in the regions of Georgia, where the mentioned issue is not even legally regulated. The Public Defender believes that it is necessary for the Government of Georgia to adopt a normative act to specify in detail the form and term of the obligation.
The Public Defender’s Office of Georgia will continue to study the issue and will take all measures within its mandate to protect the rights of the affected citizens.