Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին կոչ է անում Վրաստանի օկուպացված տարածքներում գրանցված Վրաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն տալ մասնակցելու ընտրություններին
Վերջին օրերին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը տեղեկացավ այնպիսի դեպքերի մասին, երբ օկուպացված տարածքներում գրանցված Վրաստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր գտնվում են արտերկրում, բայց չունեն փախստականների տվյալների շտեմարանում իրենց փաստացի բնակության վայրը Վրաստանում, հնարավորություն չի տրվում նրանց տվյալները արտացոլել միասնական ընտրական ցուցակում և, համապատասխանաբար, մասնակցել ընտրություններին։[1]
Հաղորդվում է նաև, որ Աբխազիայից տեղահանված Վրաստանի քաղաքացիներին ընտրություններին մասնակցելու համար կպահանջվի փոխել գրանցման վայրը, ինչը նշանակում է, որ Վրաստանի օկուպացված տարածքում նրանց հասցեն այլևս չի նշվի որպես գրանցման վայր։
Հարցի ուսումնասիրության արդյունքում Ժողովրդական պաշտպանը գտնում է, որ օկուպացված տարածքներից բռնի տեղահանված անձի համար օկուպացված տարածքում մշտական բնակության վայր պահելը իրավական և քաղաքական ենթատեքստ ունի, հետևաբար նման անձինք չեն ցանկանում փոխել մշտական հասցեն: Միևնույն ժամանակ, Ժողովրդական պաշտպանը շեշտում է, որ գրանցման տեխնիկական հարցը չպետք է հիմք դառնա սահմանադրությամբ երաշխավորված ընտրություններին մասնակցելու նրանց իրավունքը սահմանափակելու համար, հատկապես, երբ այդ ընտրությունները համընդհանուր պետական են և ոչ տեղական ինքնակառավարման: Համապատասխանաբար, Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կոչ է անում իր հայեցողական լիազորությունների շրջանակում, մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցման և նորմերի համակարգված մեկնաբանության հիման վրա, օգտագործել իրեն հասանելի բոլոր հնարավորությունները և մուտքագրել այդպիսի անձանց տվյալները միասնական ընտրական ցուցակում:

Public Defender Calls on Central Election Commission to Allow Citizens of Georgia Registered in Occupied Territories of Georgia to Vote in Elections
In recent days, the Public Defender of Georgia has learnt that Georgian citizens registered in the occupied territories, who are abroad and do not have their factual place of residence in Georgia indicated in the IDP database, are not given the opportunity to reflect their data in the unified electoral list and accordingly, to vote in the October elections.[1]
It is also reported that Georgian citizens displaced from Abkhazia are asked to change their place of registration in order to participate in the elections, which means that their address in the occupied territory of Georgia will no longer be indicated as their place of registration.
As a result of studying the issue, the Public Defender believes that maintaining a permanent place of residence in the occupied territory for a person forcibly displaced from the occupied territories has both legal and political importance, therefore, such persons do not want to change their permanent address. At the same time, the Public Defender emphasizes that the technical issue of registration should not become a basis for restricting their right to participate in the elections guaranteed by the Constitution, especially when these elections are general and not local self-government elections. Accordingly, the Public Defender of Georgia calls on the Central Election Commission of Georgia, within its discretionary authority, on the basis of the human rights-based approach and the systemic interpretation of norms, to use all the possibilities available to it and enter the data of these persons into the unified electoral list.