Տարեցների խնամքի հաստատություններում իրականացված մոնիտորինգի հետագա հաշվետվությունը
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը պատրաստել է տարեցների հաստատություններում անցկացված մոնիտորինգի վերաբերյալ հերթական զեկույցը, որն արտացոլում է 2022 թվականի հունիսին, Թբիլիսիում և Արևելյան Վրաստանում՝ Կախեթիում, Շիդա Քարթլիում և Ռուսթավիում տարեցների երկարատև խնամքի հաստատություններում իրականացրած արդյունքները։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները հատուկ կանխարգելիչ խմբի փորձագետների հետ այցելել են տարեցների 4 ցերեկային խնամքի հաստատություններ՝ մասնագիտացված ցերեկային խնամքի հաստատություններում տեղավորված տարեցների իրավական կարգավիճակն ու պայմանները գնահատելու նպատակով: 1. Ռուսթավի «Սբ. Ակակի Մորչիլիի անվան տարեցների տուն», 2. Գորիի մունիցիպալիտետում, Խուրվալեթի գյուղի «Տուն առանց սահմանների» համայնքային կազմակերպություն, 3. «Սաթնոեբիս սախլի» տարեցների տուն, Թբիլիսիում և 4. Սիղնաղի շրջանի, Ծնորի գյուղի «Տարեցների Սավանե Բեթլեմում» տուն։ Դիտարկման պահին բոլոր չորս հաստատություններում կար 78 տարեց:
Մոնիտորինգը բացահայտեց մի շարք համակարգային խնդիրներ, ինչը մեզ հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ ստուգված տարեցների ցերեկային կենտրոնների մեծ մասում միջազգային և ազգային կանոնակարգերով սահմանված պահանջները, այդ թվում՝ հաստատված նվազագույն չափորոշիչները, ոչ պատշաճ կամ ընդհանրապես չեն կատարվում:Որոշ հիմնարկների ղեկավարներ, խոսելով դիտորդական խմբի անդամների հետ, նշեցին, որ չգիտեն և չեն լսել տարեցների սպասարկման չափանիշների մասին։
Դիտարկման արդյունքում, ի թիվս այլ խնդիրների, հայտնաբերվել են հետևյալ խախտումները.
• Հաստատությունների մի մասը բարեկարգված չէ, չունեն համապատասխան ենթակառուցվածք, իսկ շահառուները գտնվում են խիստ հակասանիտարական վիճակում.
• Տարեցները հաճախ ենթարկվում են խտրականության և հայտնվում են արժանապատվությունը նվաստացնող վիճակում.
• Անտեսված է տարեցների առողջության պաշտպանությունը.
• Սննդի ստանդարտը խախտված է.
• Շահառուների հիմնական մասը տեղեկացված չէ իր իրավունքների մասին.
• Հաշվի չի առնվում շահառուների հոգեբուժական խոցելիությունը և համապատասխան ուշադրություն չի դարձվում հոգեկան առողջությանը.
• Հաստատությունների վարչակազմը չի մշակել հոգեբուժական դեպքերի կառավարման ներքին չափորոշիչ.
• Բռնությունից և խտրականությունից պաշտպանությունը չի իրականացվում՝ հաշվի առնելով պետական ​​չափորոշիչների պահանջները.
• Շահառուների խնամքը կավարտվի հիմնականում հիգիենիկ և ֆիզիոլոգիական կարիքների բավարարմամբ.
• Խնամակալներին նպաստառուների բաշխման չափանիշները խախտված են, խնամակալները մասնագիտական ​​զարգացման հնարավորություն չունեն.
• Զեկույցում մանրամասն քննարկվում են մոնիտորինգի հիմնական արդյունքները և ներկայացված են համապատասխան առաջարկություններ:

Monitoring Report on Nursing Homes
The Public Defender’s Office of Georgia has prepared a report on the monitoring conducted in nursing homes, which reflects the results of the monitoring conducted in the long-term care facilities for older persons in Tbilisi and Eastern Georgia - Kakheti, Shida Kartli and Rustavi in ​​June 2022.
In order to assess the rights situation and conditions of older persons in care facilities, employees of the Public Defender’s Office of Georgia, together with the experts of the Special Preventive Group, visited 4 day-care facilities for older persons: 1. Rustavi “St. Akaki Morchili Nursing Home” NNLE, 2. Community organization “Home Without Borders” NNLE located in the village of Khurvaleti, Gori municipality, 3. Nursing Home “Satnoebis Gza” NNLE located in Tbilisi and 4. Tsnori Nursing Home “Savane Betheli” in Sighnaghi municipality. At the time of the monitoring, there were 78 older people placed in all four institutions.
The monitoring revealed a number of systemic problems, which gives us the basis to conclude that most of the inspected day-care nursing homes do not meet or do not properly meet the requirements defined by international and national regulations, including the approved minimum standards. Heads of some institutions, speaking to the members of the monitoring group, stated that they did not know and had not heard about the service standards for older persons.
As a result of the monitoring, among other problems, the following violations were identified:
• Some of the institutions are not well organized, do not have adequate infrastructure and beneficiaries are in severe unsanitary conditions;
• Older persons are often in discriminatory and degrading situation;
• Health care of older persons is neglected;
• Food standards are violated;
• Most of the beneficiaries are not informed of their rights;
• The psychiatric vulnerability of the beneficiaries is not taken into account and no adequate attention is paid to their mental health;
• The institutions have not developed internal standards for the management of psychiatric cases;
• Protection from violence and discrimination is not ensured in accordance with the requirements of state standards;
• Care for the beneficiaries is mainly limited to meeting their hygienic and physiological needs;
• The ratio between beneficiaries and caregivers is also violated; caregivers do not have the opportunity for professional development.
The report describes in detail the key findings of the monitoring and offers relevant recommendations.