Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանների միջազգային օրվա կապակցությամբ
Դեկտեմբերի 9-ին նշվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանների միջազգային օրը։ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ավանդաբար միանում է այս օրվա տոնակատարությանը և ևս մեկ անգամ ընդգծում է մարդու իրավունքների պաշտպանների առանձնահատուկ դերը ժողովրդավարական հասարակությունում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության, իրավահավասարության և կառավարության հաշվետվողականության բարելավման տեսանկյունից։
Տարիների ընթացքում Ժողովրդական պաշտպանի կողմից իրականացված մոնիտորինգը վեր հանել է իրավապաշտպանների գործունեության համար առկա մի շարք խոչընդոտներ։ Դրանց թվում մշտապես խնդրահարույց էին բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից քաղաքացիական հատվածին վարկաբեկող հայտարարությունները, որոնց տարիներ շարունակ Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում էր հրապարակային հայտարարություններով և խորհրդարանական զեկույցներում։[1] Ընթացիկ տարում ուշագրավ էր հատկապես հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսների լրացուցիչ կարգավորման նախաձեռնությունը, [2] որը հետագայում կարող է վտանգ ստեղծել իրավապաշտպանների գործունեության ազատ տարածքի նեղացման համար։ Ժողովրդական պաշտպանը բազմիցս քննադատել է միջազգային մակարդակով իրավապաշտպանների պաշտպանությունն ապահովելու համար ստեղծված երաշխիքների դեմ նմանատիպ նախաձեռնությունները։[3]
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը գտնում է, որ, հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից սահմանված չափանիշները,[4] չափազանց կարևոր է, որ պաշտոնատար անձինք օրենքով վերապահված իրենց լիազորություններն իրականացնելիս, ձեռնպահ մնան իրավապաշտպանների դեմ արշավներից և չմիջամտեն նրանց գործունեության իրականացմանը օրենսդրական փոփոխությունների կամ կոնկրետ միջոցառումներին մուտքը մերժելու միջոցով, ինչպես նաև իրավապաշտպանների նկատմամբ ցանկացած բռնի փաստին, ինչպիսին էր օրինակ ընթացիկ, 2022 թվականին քաղաքացիական ակտիվիստ Նատա Փերաձեի հանդեպ իրականացրած ենթադրյալ հաշվեհարդարը, համապատասխան մարմինները պետք է ժամանակին և արդյունավետ արձագանքեն՝ հետագայում նման իրավունքների խախտումները կանխելու համար։
Բացի այդ, հանրությանը հավելյալ հիշեցնենք, որ 2018 թվականից, Ժողովրդական պաշտպանի խորհրդարանական զեկույցի անկախ գլուխը նվիրված է իրավապաշտպանների առջև ծառացած մարտահրավերներին։ Հաշվի առնելով ազգային մակարդակի խնդիրները՝ 2020 թվականին ապարատը մշակել է աշխատանքային ձեռնարկ իրավապաշտպանների հիմնախնդիրների վերաբերյալ, որի նպատակն է նպաստել իրավապաշտպանների իրավունքների պաշտպանությանը։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ակտիվորեն համագործակցում է միջազգային և տեղական իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ՝ աջակցելու իրավապաշտպանների գործունեությանը։ Ժողովրդական պաշտպանը, որպես մարդու իրավունքների միակ եվրոպական ազգային հաստատություն, ներգրավվել է Դանիայի Մարդու իրավունքների ինստիտուտի կողմից՝ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և փորձագետների խմբի հետ համագործակցությամբ, միջազգային գործիքի մշակման գործընթացում, իրավապաշտպանների իրավիճակի մոնիտորինգի համար։
[1] Ժողովրդական պաշտպանի 2021 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, էջ. 194, Ժողովրդական պաշտպանի 2020 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, էջ. 257, Ժողովրդական պաշտպանի 2019 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, էջ. 250, Ժողովրդական պաշտպանի 2018 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, էջ 167։
[2] Տեղեկատվությունը հասանելի է կայքում՝ < bit.ly/3F4mrxq > [08.12.2022]:
[3] Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի 2020 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, 257-260. Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի 2019 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, 250-254. Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի 2018 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն, 165-168. տես. Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունները, հասանելի են նաև կայքում՝ < https://bit.ly/3LtqtBY >. < https://bit.ly/3sEx9EJ >. < https://bit.ly/3LDy8h2 >. < https://bit.ly/3uRAlQm >. <https://bit.ly/3Bu9JGb >. < bit.ly/3iHAlya >. < bit.ly/3h9DLJI > [08.12.2022]
[4] Տես. ՄԱԿ-ի հռչակագիրը իրավապաշտպանների մասին, Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում իրավապաշտպանների պաշտպանության մասին խորհրդարանական վեհաժողովի բանաձևը 2225 (2018), ԵԱՀԿ/Ժողովրդավարական հաստատությունների և Մարդու իրավունքների գրասենյակի ուղեցույցը, մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ, ԵԱՀԿ/Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի զեկույցը առանձին երկրներում (այդ թվում Վրաստանում) իրավապաշտպանների վիճակի մասին:

December 9 marks International Human Rights Defenders Day. The Public Defender’s Office traditionally joins the celebration of this day and once again emphasizes the special role of human rights defenders in a democratic society in terms of protection of human rights, promotion of the rule of law, equality and government accountability.
The monitoring carried out by the Public Defender over the years has highlighted a number of obstacles hampering the activities of human rights defenders. Among them, the discrediting statements of the civil sector by high political officials have been constantly problematic, to which, for years, the Public Defender has been responding with public statements and parliamentary reports.[1] This year, the initiative of introduction of additional regulations for the finances of non-governmental organizations was particularly noteworthy,[2] which may create a threat of narrowing the free space for the activities of human rights defenders in the future. The Public Defender has repeatedly criticized similar initiatives against the guarantees provided at the international level to ensure the protection of human rights defenders.[3]
The Public Defender’s Office considers that, taking into account the standards established by the UN, Council of Europe and OSCE/ODIHR,[4] it is of the utmost importance that the officials, during the exercise of their powers granted by law, refrain from engaging in campaigns against human rights defenders and interfereing with the implementation of their activities through legislative changes or by denying them access to specific events. In addition, the relevant authorities should respond in a timely and effective manner to any violent incident against human rights defenders, an example of which was alleged retribution against civil activist Nata Peradze in 2022, in order to prevent similar rights violations in the future.
We would also like to remind the public that since 2018 an independent chapter has been devoted in the Public Defender’s parliamentary report to the challenges encountered by human rights defenders. Taking into account the problems existing at the national level, in 2020, the Office developed a manual on issues relating to human rights defenders, which aims to promote the protection of the rights of human rights defenders.
The Public Defender’s Office actively cooperates with international and local human rights organizations to support the activities of human rights defenders. In addition, the Public Defender, as the only European national human rights institution, was involved by the Danish Institute for Human Rights, in cooperation with the Office of the High Commissioner for Human Rights and a group of experts, in the process of developing an international tool for monitoring the situation of human rights defenders.
[1] 2021 Parliamentary Report of the Public Defender, p. 194, 2020 Parliamentary Report of the Public Defender, p. 257, 2019 Parliamentary Report of the Public Defender, p. 250, 2018 Parliamentary Report of the Public Defender, p. 167.
[2] Information is available on the website: < bit.ly/3F4mrxq > [08.12.2022].
[3] 2020 Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia, 257-260; 2019 Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia, 250-254; 2018 Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia, 165-168; See also, the statements of the Public Defender of Georgia, available on the website: << https://bit.ly/3LtqtBY > ; < https://bit.ly/3sEx9EJ > ; < https://bit.ly/3LDy8h2 > ; < https://bit.ly/3uRAlQm > ; <https://bit.ly/3Bu9JGb >, < bit.ly/3iHAlya >, < bit.ly/3h9DLJI > [08.12.2022]
[4] See the UN Declaration on Human Rights Defenders, Parliamentary Assembly Resolution 2225 (2018) on ProtectingHuman Rights Defenders in Council of Europe Member States, OSCE/ODIHR Guidelines on the Protection of Human Rights Defenders, OSCE/ODIHR Report on the Situation of Human Rights Defenders in Selected OSCE Participating States (including Georgia).