Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Աֆղան Սադիգովին
2025 թվականի փետրվարի 12-ին Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում աշխատող բժիշկը, այցելել են թիվ 18 քրեակատարողական հիմնարկում կալանքի տակ գտնվող Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Աֆղան Սադիգովին։
Նրանք զրուցեցին նաև թիվ 18 քրեակատարողական հիմնարկի գլխավոր բժշկի և բանտարկյալի բուժող բժշկի հետ։ Նա նաև ուսումնասիրել է գրասենյակում աշխատող բժիշկ Աֆղան Սադիգովի բժշկական փաստաթղթերը: Աֆղան Սադիգովը շարունակում է հացադուլը՝ կապված Ադրբեջանի Հանրապետությունում իր նկատմամբ արտահանձնման գործընթացի հետ։
Բժշկական արձանագրության համաձայն՝ նկատվում է զգալի քաշի կորուստ։ Բժշկի խոսքով, այս փուլում այլ տվյալներ վտանգավոր չեն, թեև չի կարելի բացառել հանկարծակի բարդությունները։
Բուժանձնակազմի խոսքով՝ բանտարկյալի ինքնազգացողության վատթարացման պատճառով նա մի քանի օր է՝ իր իսկ համաձայնությամբ ստանում է համապատասխան բժշկական ծառայություններ։ Սակայն նա դեռ հրաժարվում է տեղափոխել քաղաքացիական կլինիկա։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում աշխատող բժիշկը Աֆղան Սադիգովին տեղեկատվություն է տրամադրել հացադուլի սպասվող հետեւանքների մասին։ Լրացուցիչ տեղեկություններ են տրամադրվել նաև Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում նրա դիմումների արձագանքի և իրավական այլ հարցերի վերաբերյալ։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը լրացուցիչ պահանջել է բանտարկյալի ամբողջական բժշկական փաստաթղթերը։ Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է վերահսկել Աֆղան Սադիգովին մատուցվող բժշկական ծառայությունները։