Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հայտարարությունը բլոգեր և լրագրող Ուչա Աբաշիձեի ձերբակալության վերաբերյալ
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը հետևում է բլոգեր և ռազմական լրագրող Ուչա Աբաշիձեի հետ կապված ընթացիկ զարգացումներին, նրա տանը մի քանի ժամ տեւած խուզարկության և դրան հաջորդած ձերբակալության փաստին։
Այս փուլում Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչը մեկնում է Թբիլիսիի ժամանակավոր մեկուսարան՝ հանդիպելու կալանավորին։ Բացի այդ, ապարատը կոչ է անում քննչական մարմնին անհապաղ հնարավորություն տալ Ուչա Աբաշիձեի փաստաբաններին հանդիպել իրենց պաշտպանության տակ գտնվող անձի հետ։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի արձագանքի մասին ամբողջական տեղեկատվություն կտրամադրենք հանրությանը ընթացիկ իրադարձությունների վերաբերյալ։
Ցավոք, այս պահին Ժողովրդական պաշտպանը Վրաստանում չէ, թեև նրա ներկայացուցիչները ողջ օրվա ընթացքում ճշտում են ձերբակալվածների գտնվելու վայրը և հանդիպում կալանավորվածներին՝ պարզելու նրանց ֆիզիկական վիճակը և պահման պայմանները։
Գրասենյակն աշխատում է 24 ժամ, և ամբողջ թիմը մոբիլիզացված է, որպեսզի իրավունքների ոչ մի խախտում անպատասխան չմնա։
Հիշեցնենք, որ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի թեժ գիծը՝ 14 81, աշխատում է շուրջօրյա՝ իրավախախտումների դեպքերը ստանալու համար։

Statement of Public Defender’s Office on Blogger and Journalist Ucha Abashidze’s Arrest
The Public Defender’s Office is monitoring the ongoing developments relating to the blogger and military journalist Ucha Abashidze, the several-hour search of his house and his subsequent arrest.
At this stage, a Public Defender's representative is going to the Tbilisi temporary detention center to meet the detainee. In addition, the Office calls on the investigative agency to immediately give Ucha Abashidze’s lawyers the opportunity to meet with the person under their defence.
We will provide the public with complete information about the response of the Public Defender's Office regarding the ongoing events.
Unfortunately, at the moment, the Public Defender is not present in Georgia, although his representatives have been establishing the location of the detainees throughout the day and meeting with the detained persons to get information about their physical state and detention conditions.
The Office works 24 hours a day and the entire team is mobilized so that no violation of rights remains without a response.
We remind you that the hotline of the Public Defender's Office - 14 81 - works 24 hours a day to receive messages about rights violations.