Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց ցանցի անդամ կազմակերպությունների և ակտիվիստների հետ
2025 թվականի մարտի 19-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց Վրաստանի ցանցի համատեղ հանդիպմանը, որտեղ քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումները։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն իր ելույթում անդրադարձել է գրասենյակի կողմից հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ոլորտում մատնանշված հիմնական մարտահրավերներին։ Նա խոսեց որոշումների կայացման գործընթացում հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավման կարևորության, հաշմանդամություն ունեցող անձանց վիճակագրության կազմման և ընտրություններին անկախ մասնակցության խնդիրների մասին. Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց կարիքներին։
Նա կարևորեց համակարգային մարտահրավերները ֆիզիկական միջավայրի, տեղեկատվության և հաղորդակցության հասանելիության, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց/երեխաների վերականգնողական նպատակային ծրագրերի և ներառական կրթության ոլորտներում:
Ժողովրդական պաշտպանն ակտիվորեն աշխատում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ, վերահսկում է, հետազոտություններ է անցկացնում, առանձին գործերով զբաղվում։ Հայտնաբերված խնդիրները և դրանց վերացման համար պատասխանատու պետական գերատեսչությունների համար մշակված առաջարկությունները Ժողովրդական պաշտպանն արտացոլում է տարեկան խորհրդարանական և հատուկ հաշվետվություններում։