Առցանց հանդիպում – Հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում. Գոյություն ունեցող փորձը և մարտահրավերները
2021 թվականի հունիսի 14-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի նախաձեռնությամբ և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱNDP) աջակցությամբ տեղի ունեցած առցանց հանդիպմանը`որոշումների կայացման գործընթացում հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությունը. Զրուցել են գոյություն ունեցող փորձի և մարտահրավերների մասին, քննարկել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցության խրախուսման և ապահովման ուղիները:
Հանդիպմանը նշվել է, որ որոշումների կայացման գործընթացում հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցության ապահովումը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին՝ ՄԱԿ-ի հռչակագրի հիմնական պահանջներից մեկն է: Հռչակագիրը պահանջում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավումը ոչ միայն որոշումների կայացման գործընթացներում, որոնք հատուկ վերաբերում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց և դրանց հետ կապված խնդիրներին, այլ նաև ցանկացած հիմնական գործընթացներում, որոնք որևէ կերպ ազդում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց և նրանց վիճակին:
«Հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում, Վրաստանում շարունակում է մնալ որպես լուրջ մարտահրավեր: Հռչակագրի հիմնական կարգախոսը՝ «Ոչինչ մեր մասին, առանց մեզ» հաճախ կրկին անիրատեսական է:
Մեր քննարկման նպատակն է բացահայտել երկրում առկա խոչընդոտները և գտնել դրանց լուծման ուղիները, հիմք դնել որակի և հավասար մասնակցության խթանման փորձին, ինչը հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պատշաճ պաշտպանության նախապայման է», - միջոցառումը բացելու ժամանակ հայտարարել է՝ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև՝ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի գործող ղեկավար, Աննա Չերնիշովան, Վրաստանի կառավարության աշխատակազմի, մարդու իրավունքների քարտուղարության ղեկավար, Մակա Փերաձեն և Վրաստանի խորհրդարանի իրավաբանական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, Ռատի Իոնաթամիշվիլին:
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցության ուղղությամբ գոյություն ունեցող մարտահրավերների մասին, զեկույցով հանդես են եկել՝ ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների վարչության պետի տեղակալ, Նինո Վալիկովը, Թբիլիսիի քաղաքապետի ՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով աշխատող խորհրդի գործադիր քարտուղար, Գիգա Սոփրոմաձեն, «Հավասար ներգրավվածության կարողությունների կենտրոն» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Կոբա Նադիրաձեն, Հոբուժական ծառայություններից օգտվողների և փրկվածների Վրաստանի ցանցի նախագահ, Օլղա Կալինան, և «Ընտանիքները խտրականության դեմ» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ, Մարի Կորկոտաձեն: Նիստը վարում էր Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ, Էկատերինե Սխիլաձեն:
Հանդիպմանը և դրան հաջորդած քննարկմանը մասնակցել են՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի աշխատակիցները, պետական ​​գերատեսչությունների, միջազգային կազմակերպությունների և տեղական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք աշխատում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների վրա:

Online Meeting - Involvement of People with Disabilities in Decision Making: Practices and Challenges
On June 14, 2021, on the initiative of the Public Defender of Georgia and with the support of the United Nations Development Programme (UNDP), an online meeting was held to discuss the participation of people with disabilities in the decision-making process.
It was noted at the meeting that ensuring the participation of persons with disabilities in the decision-making process is one of the main requirements of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities. The Convention requires the involvement of persons with disabilities not only in the decision-making processes that specifically address them and matters involving them, but also any mainstream processes that in any way affect persons with disabilities.
"The participation of people with disabilities in the decision-making process remains a significant challenge in Georgia. The main slogan of the Convention "Nothing About Us Without Us" is often still non-implemented.
"Our discussion aims to identify obstacles in the country and to find ways to resolve them, to lay the foundation for the practice of promoting quality and equal participation, which is a prerequisite for proper protection of the rights of persons with disabilities," - said Public Defender Nino Lomjaria.
Anna Chernyshova, Acting Resident Representative of the United Nations Development Programme, Maka Peradze, Head of the Human Rights Secretariat of the Government of Georgia, and Rati Ionatamishvili, Deputy Chairman of the Legal Affairs Committee of the Parliament of Georgia, also delivered opening speeches.
Nino Valikova, Deputy Head of the Department of the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender's Office of Georgia, Giga Sopromadze, Executive Secretary of Tbilisi City Hall’s Council for Persons with Disabilities, Koba Nadiradze, Executive Director of the NGO Equal Opportunity Center, Olga Kalina, Chairperson of the Georgian Network of Psychiatric Service Users and Survivors, and Mari Korkotadze, representative of the NGO Families Against Discrimination, presented reports on the challenges relating to the participation of persons with disabilities. The event was moderated by Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze.
The meeting and the subsequent discussion were attended by people with disabilities, representatives of the Public Defender's Office, state agencies, international organizations and local NGOs working on the rights of persons with disabilities.