Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հռչակագրի խորհրդատվական խորհրդի նիստ
2022 թվականի մայիսի 27-ին տեղի ունեցավ Ժողովրդական պաշտպանին առընթեր հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հռչակագրի խրախուսման, պաշտպանության և իրականացման խորհրդատվական խորհրդի 30-րդ նիստը։ Նիստն անցկացվել է նորացված կազմով՝ խորհրդի նորընտիր անդամների մասնակցությամբ և այն վարել է Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Էկատերինե Սխիլաձեն։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հաշմանդամության իրավունքների բաժնի ղեկավար Իրինե Օբոլաձեն հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է դեպարտամենտի մանդատի համաձայն իրականացված և նախատեսվող միջոցառումները։ Դրանց թվում են եղել դեպքերի կառավարման, իրազեկման և մոնիտորինգի միջոցառումները: Նույն վարչության պետի տեղակալ Նինո Վալիկովը ներկաներին ներկայացրեց հաշմանդամություն ունեցող անձանց վարչության 2022-2024 թվականների գործողությունների ծրագրի նախագծով նախատեսված հարցերը։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավական վիճակին առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ ապաինստիտուցիոնալացման գործընթացին առնչվող մարտահրավերները, կույրերի կողմից համապատասխան ձևաչափով ստորագրելու հնարավորությունը ողջամիտ ադապտացիայի շրջանակներում, տեսանելիություն չունեցող և վատ տեսանելիություն ունեցող աշակերտների ներառական կրթության իրավունքի իրականացման խնդիրներ, այդ թվում կրթական ռեսուրսների հասանելիություն, հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ կապված հարցերի հանրային և մասնավորի սեկտորի իրազեկման բարձրացում և հաշմանդամություն ունեցող անձանց կազմակերպությունների հզորացման կարևորությունը:

27th Meeting of Consultative Council for Promotion, Protection and Monitoring of Implementation of CRPD
On May 27, 2022, the Public Defender’s Consultative Council for the Promotion, Protection and Monitoring of the Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities held its 30th meeting. Newly elected members of the Council participated in the meeting, which was chaired by Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze.
Irine Oboladze, Head of the Department of the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender's Office, briefed the meeting participants on the measures implemented and planned in accordance with the Department's mandate, including awareness-raising and monitoring activities. Nino Valikova, Deputy Head of the Department of Persons with Disabilities, briefed the attendees on the Department’s draft action plan for 2022-2024.
The participants discussed issues relating to the rights situation of persons with disabilities, including: challenges relating to the deinstitutionalization process, the possibility of blind people to sign documents in an appropriate format within the framework of reasonable accommodation, problems with the realization of the right to inclusive education of blind and partially sighted schoolchildren, including access to educational resources, importance of raising public and private sector awareness of issues relating to persons with disabilities and strengthening the organizations of persons with disabilities.
The meeting of the Consultative Council was supported by the EU and the United Nations Development Programme (UNDP).