Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի տեղեկատվական հանդիպումները իրավահավասարության վերաբերյալ
2023 թվականի մարտից հունիս ընկած ժամանակահատվածում Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի իրավահավասարության վարչության աշխատակիցները հանդիպումներ են ունեցել Իմերեթիի, Գուրիայի, Սամեգրելոյի և Աջարիայի մունիցիպալիտետների քաղաքապետարանների և ավագանիների աշխատակիցների, հանրային դպրոցների ուսուցիչների, մասնավոր գործատուների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և ԼԳԲՏ+ համայնքի անդամների հետ։
Հանդիպումների հիմնական թեման սեռական ոտնձգությունների արգելումն ու կանխումն էր։ Հանդիպումների ընթացքում խոսվել է նաև իրավահավասարության և խտրականության կանխարգելման, Ժողովրդական պաշտպանի՝ որպես խտրականության դեմ պայքարի մեխանիզմի մանդատի ու գործառույթների մասին։ Բացի այդ, նրանք քննարկեցին, թե յուրաքանչյուր խումբ ինչ դեր կարող է ունենալ երկրում իրավահավասարության հասնելու գործընթացում։
Հանրային իրազեկման հանդիպումներն իրականացվում են Բաց հասարակության հիմնադրամի՝ «Աջակցություն ժողովրդական պատգամավորներին ծայրահեղ աջ քաղաքականության դեմ պայքարում» ծրագրի աջակցությամբ՝ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի տարածքային բաժնի օգնությամբ։ Նշված հանդիպումները ներկայացնում են իրավահավասարության հարցերով Ժողովրդական պաշտպանի կրթական գործունեության շարունակությունը, որի պլանավորումը գրասենյակն ակտիվորեն կշարունակի ապագայում։

Information Meetings of Public Defender’s Office on Equality Issues
In the period from March to June 2023, representatives of the Equality Department of the Public Defender’s Office held meetings with representatives of the city halls and city councils of the municipalities of Imereti, Guria, Samegrelo and Adjara, as well as teachers of public schools, private employers, representatives of civil society and members of the LGBT+ community.
The main topic of the meetings was the prohibition and prevention of sexual harassment. Other issues of discussion included equality and prevention of discrimination, the mandate and functions of the Public Defender as a mechanism for combating discrimination, and the role each group can play in the process of achieving equality in the country.
Public awareness raising meetings were carried out with the support of the Open Society Foundation project - "Supporting the Public Defender in the Fight against Far-Right Politics", with the help of the Regional Division of the Public Defender's Office. The mentioned meetings represent the continuation of the Public Defender's educational activities on equality issues, the planning of which the Office will actively continue in the future.