Հատուկ զեկույց Արևելյան Վրաստանի հոգեկան առողջության կենտրոն կանխարգելիչ այցելությունների վերաբերյալ
2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ին և 16-ին Ժողովրդական պաշտպանի հատուկ կանխարգելիչ խումբը այց է կատարել Սուրամի քաղաքում գտնվող «Արևելյան Վրաստանի հոգեկան կենտրոն» ՍՊԸ։ Մոնիտորինգի նպատակն էր գնահատել, թե որքանով են հիվանդները պաշտպանված վատ վերաբերմունքից, արդյո՞ք նրանց հասանելի են իրավական պաշտպանության երաշխիքները, առողջապահական և այլ ծառայություններ, և արդյոք նրանց կացության պայմանները համապատասխանում են միջազգային և ազգային չափանիշներին:
Սույն զեկույցը հիմնված է կանխարգելիչ այցելությունների ժամանակ տեղում միջավայրի գնահատմանը. Հաստատությունում պատրաստված փաստաթղթերից ստացված տեղեկատվությանը, ներառյալ բժշկական փաստաթղթերից ստացված տեղեկատվությանը. Անձնակազմի և հիվանդների հետ անհատական ​​և գաղտնի հարցազրույցներից ստացված արդյունքներին:
Զեկույցում առաջարկություններ են տրվում Վրաստանի օկուպացված տարածքներից հարկադիր վերաբնակների աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարարին, ինչպես նաև Արևելյան Վրաստանի հոգեկան առողջության կենտրոնի տնօրենին: