Արտակարգ դիտարկման այցի շրջանակներում, խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովի (CPT) հանդիպումը ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում
2021 թվականի մայիսի 17-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ, Գիորգի Բուրջանաձեն և ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները, հանդիպել են խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովի (CPT) պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են Վրաստանում բանտարկյալների իրավական վիճակը և դրանց լուծման ուղիները:
Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովի (CPT) պատվիրակությունը, իր պատմության ընթացքում դիտարկման այցով Վրաստան է ժամանել երկրորդ անգամ: Առաջին նման այցը կատարվել է 2012 թվականին, այսպես կոչված «բանտի կադրերի» տարածումից հետո: Վերջին ժամանակներում ժողովրդական պաշտպանը մի շարք մտահոգիչ ուղերձ է ուղարկել խոշտանգումների կանխարգելման հանձնաժողով (CPT), կապված քրեակատարողական հիմնարկներում ստեղծված իրավիճակի հետ: Այդ թվում, տեղեկատվություն է տրամադրել Արդարադատության նախարարության / Հատուկ քրեակատարողական ծառայության կողմից կանխարգելման ազգային մեխանիզմի համար ստեղծված խոչընդոտների մասին: Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը ողջունում է CPT-ի հետաքրքրությունը և շնորհակալություն հայտնում արագ և ժամանակին արձագանքելու համար:
Հատկանշական է, որ խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովը 2018 թվականին իրականացրած պարբերական այցին հաջորդած իր զեկույցում, այլ բազմաթիվ կարևոր մարտահրավերների հետ միասին, շեշտը դրել է քրեակատարողական հիմնարկներում ոչ ֆորմալ կառավարման խնդրի վրա, որը վերջին տարիներին ներկայացնում է ժողովրդական պաշտպանի հատուկ կանխարգելիչ խմբի ուսումնասիրության առարկան: Ինչպես հայտնի է հանրությանը, ժողովրդական պաշտպանի կողմից 2020 թվականին հրապարակված հատուկ զեկույցին հաջորդեց, Վրաստանի արդարադատության նախարարի ագրեսիան: Նման արձագանքից հետո քրեակատարողական հիմնարկներում օմբուդսմենի և հատուկ կանխարգելիչ խմբի համար դիտարկումը դարձել է ոչ միայն չափազանց բարդ, այլև վտանգավոր: Հաստատությունների վարչությունն ու այսպես կոչված «Բանտի դիտարկողի» կողմից ղեկավարվող բանտարկյալների որոշակի խմբեր, սիստեմատիկորեն իրականացնում էին բանավոր հարձակումներ, սպառնալիքներ և ագրեսիա ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցների վրա: Նման գործողությունների ակնհայտ նպատակն էր, թույլ չտալ գաղտնի հարցազրույցներ անցկացնել բանտարկյալների հետ և խոչընդոտել դիտարկման գործընթացին: Վերոնշյալի մասին Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը պարբերաբար տեղեկատվություն էր տրամադրում խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովին:
Հանդիպման ընթացքում ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները հանձնաժողովին մանրամասն տեղեկություններ են հաղորդել, քրեակատարողական համակարգում առկա մարտահրավերների և Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի հանձնարարականների վերաբերյալ: Քննարկվել են տարբեր խնդիրների անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը և այլ համապատասխան հարցեր:
Այցից հետո, խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովը (CPT) պատրաստելու է զեկույց, որում մանրամասն կքննրկվի քրեակատարողական հաստատություններում ստեղծված իրավիճակը, հիմնախնդիրների կարգավորման նպատակով անհրաժեշտ հանձնարարականները և Վրաստանում բանտարկյալների իրավունքները բարելավելու նպատակով, կիրականացնի նրա մանդատին համապատասխան վերահսկողություն,:

Meeting of with CPT at Public Defender’s Office as Part of Special Monitoring visit
On May 17, 2021, Deputy Public Defender of Georgia Giorgi Burjanadze and representatives of the Public Defender's Office met with a delegation from the European Committee for the Prevention of Torture (CPT). The rights situation of prisoners in Georgia and the ways of solving problems were discussed at the meeting.
The delegation of the European Committee for the Prevention of Torture paid a special visit to Georgia for the second time. The first such visit was carried out in 2012, after the spreadof of the so-called "prison footage". Recently, the Public Defender has sent a number of disturbing appeals to the Committee for the Prevention of Torture regarding the situation in penitentiary institutions. Inter alia, the Office provided information on the obstacles created by the Ministry of Justice/Special Penitentiary Service for the National Preventive Mechanism. The Public Defender’s Office welcomes and thanks the European Committee for the Prevention of Torture for showing interest and responding promptly and timely.
It should be noted that the European Committee for the Prevention of Torture, in a report following its periodic visit paid in 2018, among many other important challenges, focused on the problem of informal governance in penitentiary institutions, which has been the subject of study of the Special Preventive Group of the Public Defender in recent years. As it is known to the public, the special report published by the Public Defender in 2020 was followed by aggression by the Minister of Justice of Georgia. After such a reaction, monitoring in penitentiary facitlities for the Public Defender and the Special Preventive Group became not only extremely difficult, but also dangerous. Representatives of the Public Defender's Office became targets of systematical verbal attacks, threats and aggression by a certain group of prisoners ruled by the so-called "prison watchers" and the administration of the facilities. The apparent purpose of such actions was to prevent representatives of the Public Defender's Office from having the opportunity to conduct confidential interviews with prisoners and to obstruct the monitoring process. The Public Defender of Georgia has been regularly providing information to the European Committee for the Prevention of Torture about all the above.
During the meeting at the Public Defender’s Office, the Public Defender’s representatives provided the Committee with detailed information on the challenges in the penitentiary system and the recommendations of the Public Defender of Georgia, discussed the need for immediate resolution of various problems and other relevant issues.
After the visit, the European Committee for the Prevention of Torture will draw up a report detailing the situation in the penitentiary facilities, including recommendations for resolving problems, and will carry out monitoring within the framework of its mandate for the purpose of improving the rights situation of prisoners in Georgia.