Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի աշխատանքային մեթոդների վերաբերյալ շարունակական ուսուցում
2024 թվականի հուլիսի 17-19-ը Եվրոպական միության ծրագրի՝ «Աջակցություն Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին» կազմակերպմամբ, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցների և Հատուկ կանխարգելիչ խմբի անդամների համար անցկացվեց դասընթաց՝ ազգային մեխանիզմի աշխատանքային մեթոդների վերաբերյալ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի մեթոդաբանությունը, առկա մարտահրավերները և դրանց լուծման ուղիները: Դասընթացը վարում էր միջազգային փորձագետ, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների կանխարգելման ենթահանձնաժողովի և Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի անդամ Վիկտոր Զախարիան։
Նշենք, որ Վրաստանի կանխարգելման ազգային մեխանիզմը 2024 թվականի հուլիսի 16-ին դարձավ 15 տարեկան։ 2009 թվականի հուլիսի 16-ին «Ժողովրդական պաշտպանի մասին» Վրաստանի օրգանական օրենքում կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն իրականացնում է խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթները, որը նախատեսված է Խոշտանգումների դեմ ՄԱԿ-ի հռչակագրի կամընտիր արձանագրությամբ: Այդ նպատակով Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանին կից ստեղծվել է հատուկ կանխարգելիչ խումբ, որի աշխատանքները համակարգում է Ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի վարչությունը։ Կանխարգելման ազգային մեխանիզմը պարբերաբար ստուգում է կալանավորված, բանտարկված կամ ազատության մեջ այլ կերպ սահմանափակված անձանց վիճակը՝ նրանց խոշտանգումներից և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքից կամ պատժից պաշտպանելու նպատակով։ 2009-2023 թվականներին Կանխարգելման ազգային մեխանիզմն իրականացրել է 2045 կանխարգելիչ այց։ Կանխարգելիչ այցերի արդյունքներն արտացոլված են ինչպես հետայցելությունից, այնպես էլ հատուկ և տարեկան հաշվետվություններում: Նշված զեկույցներում պարունակվող առաջարկությունների իրականացման նպատակով Խոշտանգումների կանխարգելման ազգային մեխանիզմը կառուցողական երկխոսություն է վարում շահագրգիռ կողմերի հետ և, համաձայն Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի դեմ ՄԱԿ-ի հռչակագրի կամընտիր արձանագրության, համագործակցում է ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների կանխարգելման ենթահանձնաժողովի հետ, որը դրական է գնահատում մեխանիզմի գործունեությունը Վրաստանում։ Մասնավորապես, 2023 թվականին Վրաստան կատարած այցին հաջորդած մամուլի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Կանխարգելման ազգային մեխանիզմը համակարգված և պրոֆեսիոնալ կերպով վերահսկում է ազատազրկման վայրերը և այլ սահմանափակումների վայրերը։

Continuous Training on Working Methods of National Preventive Mechanism
On July 17-19, 2024, within the framework of the European Union project - "Support to the Public Defender’s Office of Georgia", a training was held for the employees of the Office and members of the Special Preventive Group on the working methods of the National Preventive Mechanism.
Working methodology, existing challenges and solutions were discussed at the meetings. The training was led by Viktor Zakharia, an international expert and member of the UN Subcommittee on Prevention of Torture and the European Committeefor thePrevention of Torture.
It should be noted here that the National Preventive Mechanism of Georgia turned 15 years old on July 16, 2024. According to the amendments made to the Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia on July 16, 2009, the Public Defender of Georgia performs the functions of the national mechanism provided for by the Optional Protocol to the UN Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or DegradingTreatmentor Punishment. For this purpose, a Special Preventive Group was created at the Public Defender’s Office of Georgia, the activities of which are coordinated by the Department of the National Preventive Mechanism of the Public Defender's Office. The National Preventive Mechanism regularly checks the situation of persons detained, imprisoned or otherwise restricted in their liberty, with a view to protecting them from torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. In 2009-2023, the National Preventive Mechanism carried out 2045 preventive visits. The results of the preventive visits are reflected in reports following visits, as well as special and annual reports. In order to implement the recommendations contained in the mentioned reports, the National Preventive Mechanism conducts a constructive dialogue with stakeholders and, in accordance with the Optional Protocol to the UN Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, cooperates with the UN Subcommittee on Prevention of Torture, which positively evaluates the mechanism's operation in Georgia. In particular, the press release following the visit to Georgia in 2023 states that the National Preventive Mechanism systematically and professionally monitors prisons and other places of restriction of liberty.