Ժողովրդական պաշտպանը այցելել է Կախեթիի մարզի մանկական խնամքի հաստատություններ
2025 թվականի հունիսի 25-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելել է Կախեթիի մարզի մանկական խնամքի հաստատություններ, զննել ենթակառուցվածքները և ծանոթացավ այնտեղ ապրող երեխաների կենսապայմաններին և իրավական վիճակին։
Ըստ Ժողովրդական պաշտպանի՝ Կախեթիում, ինչպես նաև երկրում ընդհանուր առմամբ, փոքր ընտանեկան տիպի մանկատներում անհատական ​​կարիքներին հարմարեցված ծառայություններ չկան կամ բավարար չեն։
Հատկապես սուր է դժվար վարքային և հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անչափահասներին շարունակական, համապատասխան և ինտեգրված ծառայություններ մատուցելու հարցը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է ուսումնասիրել և գնահատել պետական ​​խնամքի տակ գտնվող անչափահասների իրավունքները և ընդգծում է անհրաժեշտ աջակցության ծառայությունների զարգացման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ թե՛ երեխաների, թե՛ նրանց հետ աշխատող մասնագետների համար։

On June 25, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited childcare institutions in the Kakheti region, inspected the infrastructure, and received information about the living conditions and rights of children living there.
According to the Public Defender, in Kakheti, as in the country in general, small group homes have insufficient or no services tailored to individual needs.
Provision of continuous, appropriate, and integrated services to minors with difficult behavior or mental health problems is particularly acute.
The Public Defender of Georgia continues to study and assess the rights of minors in state care and emphasizes the need to develop and strengthen support services for both children and specialists working with them.