Հանդիպում Վրաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ
2021 թվականի սեպտեմբերի 17-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան, հանդիպել է՝ Վրաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար, Սևերին Շապազի և Կովկասում անհայտ կորածների հարցերով դեսպան, Դանիել Մաք Սվինիի հետ և ներկայացրել երկրում հակամարտություններից տուժած բնակչության իրավական վիճակը, Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և գրասենյակի առջև առաջացած մարտահրավերները:
Նինո Լոմջարիան ընդգծել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությունը բռնազավթված տարածաշրջաններում, հատկապես այն պայմաններում, երբ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին թույլ չեն տալիս մուտք գործել տարածք: Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծեց Վրաստանում հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների որոնման գործընթացի շարունակման կարևորությունը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ ներգրավվածությունը, նրանց ընտանիքներին աջակցելու ծրագրում:
Հանդիպման ընթացքում Դանիել Մաք Սվինը խոսեց հակամարտության արդյունքում անհայտ կորածներին գտնելու Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ընթացիկ աշխատանքի և ապագա տեսլականների մասին: Կողմերը քննարկել են նաև Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի դերն այս գործընթացում:
Նինո Լոմջարիան ցանկություն հայտնեց Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ավելի շատ ներգրավել հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած անձանց որոնելու գործընթացում, և այդ առումով նա կապ կունենա Վրաստանի կառավարության հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև, Վրաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության իրավական հարցերում խորհրդատու՝ Օնիսիմե Ցխոմելիձեն և հակամարտություններից տուժած շրջաններում մարդու իրավունքների գծով Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի խորհրդական, Մերի Կոճլամազաշվիլին:

Meeting with Representatives of ICRC Georgia
On September 17, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Severine Shappaz, Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to Georgia, and Daniel Mac Sweeney, ICRCEnvoy on Missing Persons in the Caucasus, and breifed them on the rights situation of the conflict-affected population in the country, the mandate of the Public Defender and the challenges facing the Office.
Nino Lomjaria underlined the activities of the International Committee of the Red Cross in the occupied regions, especially under circumstances when international human rights organizations have no access to the regions. The Public Defender emphasized the importance of continuing the process of searching for persons missing as a result of conflicts in Georgia and the active involvement of the International Committee of the Red Cross in a programme supporting their families.
Daniel Mac Sweeney spoke about the current work and future visions of the International Committee of the Red Cross in the direction of the search for the missing persons. The parties also discussed the role of the Public Defender's Office in this process.
Nino Lomjaria expressed her desire for more involvement of the Public Defender's Office in the process of searching for the missing persons, noting that she would have communication with the Government of Georgia in this direction.
The meeting was also attended by Onisime Tskhomelidze, ICRC Georgia’s Legal Adviser, and Meri Kochlamazashvili, Adviser to the Public Defender of Georgia on Human Rights in the Conflict-Affected Regions.