Առաջարկություն գրիֆավորված դպրոցական դասագրքերի թարմացման կարգավորող իրավական դաշտի թերությունները վերացնելու վերաբերյալ
2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությանը՝ դպրոցական դասագրքերի թարմացման կարգավորող իրավական դաշտի թերությունները վերացնելու նպատակով գնահատման կանոններում փոփոխություններ կատարելու առաջարկով։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծել է նյութի բովանդակությունը թարմացնելու վերաբերյալ ներկայացված նախաձեռնության հիմնավորվածությունը ստուգող համակարգի բացակայությունը և փոփոխությանը նախարարության համաձայնություն տալու ձևի անորոշությունը։

Proposal on Elimination of Shortcomings in Regulatory Legal Framework for Updating Approved School Textbooks
On September 22, 2022, the Public Defender of Georgia applied to the Ministry of Education and Science of Georgia with a proposal to make changes to the approval rules in order to eliminate shortcomings in the regulatory legal framework for updating the approved school textbooks.
The Public Defender of Georgia emphasized the absence of a system verifying the substantiation of the initiative submitted in relation to the updating of the content of the material and the indeterminacy of the form of giving consent to the changes by the Ministry.