Հանդիպումներ ոստիկանության աշխատակիցների հետ Շիդա Քարթլիի, Իմերեթիի և Սամեգրելոյի շրջաններում կանանց և ընտանեկան բռնության վերաբերյալ
2022 թվականի օգոստոսին և սեպտեմբերին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնակատար Սոփիո Ռուսեցկին և գենդերային դեպարտամենտի գլխավոր մասնագետ Անա Լոբժանիձեն հանդիպումներ են ունեցել Ներքին գործերի նախարարությունում զբաղված անձանց հետ՝ Շիդա Քարթլիի (Գորի և Խաշուրի), Իմերեթիի (Քութայիսի) և Սամեգրելոյի (Զուգդիդի) մունիցիպալիտետներում։
Ոստիկանության ծառայողների հետ հանդիպումներում քննարկվել է բռնության զոհ դարձած կանանց և տարբեր խոցելի խմբերին պատկանող կանանց պաշտպանության և աջակցության ծառայությունների հասանելիության հարցը։ Նրանք նաև կարևորեցին բռնության ձևերի, բռնության բացահայտման և իրավապահ մարմիններին ուղղորդելու միտումները։ Հանդիպման ընթացքում ոստիկանության ծառայողները խոսեցին ընտանեկան բռնության, ֆեմիցիդի, կանխարգելիչ միջոցառումների, կանանց տնտեսական հզորացման և հետաքննության փուլում առկա տարբեր մարտահրավերների մասին։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային վարչությունը շարունակում է տեղեկատվական հանդիպումները մարզերում՝ կանանց և ընտանեկան բռնության թեմայով։

Meetings with Police Officers in Shida Kartli, Imereti and Samegrelo Regions about Women and Domestic Violence
In August and September 2022, the Acting Head of the Gender Department of the Public Defender’s Office, Sopio Rusetski, and the Chief Specialist of the Gender Department, Ana Lobzhanidze, held meetings with employees of the Ministry of Internal Affairs in Shida Kartli (Gori and Khashuri), Imereti (Kutaisi) and Samegrelo (Zugdidi) municipalities.
The topics discussed included access to protection and support services for female victims of violence and women belonging to various vulnerable groups, forms of violence, reporting of violence to the law enforcement agencies and detection of incidents of violence. Police officers talked about domestic violence, femicide, preventive measures, women's economic empowerment and challenges encountered during the investigation stage.
The Gender Department of the Public Defender’s Office continues to hold informational meetings on violence against women and domestic violence in the regions.