Մարդու իրավունքների պաշտպանը և ՄԱԿ-ի կանայք կազմակերպությունը անցկացրեցին “ֆեմիցիդների կանխարգելում եւ մոնիտորինգ» առցանց կոնֆերանս
Գենդերային բռնության դեմ 16-օրյա արշավի շրջանակներում, Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը, ՄԱԿ-ի կանանց կազմակերպության աջակցությամբ, անցկացրեց առցանց «Ֆեմիցիդների կանխարգելում և մոնիտորինգ» կոնֆերանսը: Առցանց կոնֆերանսի նպատակն էր քննարկել տեղական և միջազգային մոնիտորինգի պրակտիկաները, որոնք գոյություն ունեն կանանց գենդերով պայմանավորված սպանությունները (ֆեմիցիդի) կանխարգելում համար:
Միջոցառմանը ելույթ ունեցավ ՄԱԿ-ի Կանանց նկատմամբ բռնության, կանանց նկատմամբ բռնության պատճառների և հետևանքների հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դուբրավկա Սիմոնովիչը` վերանայելով տարբեր երկրներում գործող միջազգային ֆեմինիստական մեխանիզմները և հաջող փորձը: Բացի այդ, կոնֆերանսին ելույթ ունեցան Վրաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Սաբինե Մահլին, Վրաստանում Շվեդիայի դեսպան Ուլրիկ Տիդեստրոմը և Վարչապետի մարդու իրավունքների և գենդերային հավասարության հարցերով խորհրդական Լելա Աքիաշվիլին: Վրաստանի, Արգենտինայի և Սերբիայի փորձագետները խոսեցին տեղական և միջազգային փորձի մասին: Ելույթ ունեցողները կարեւորեցին ֆեմիցիդների վերահսկման մեխանիզմի կարևորությունը և կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացումը: Հանդիպմանը մասնակցում էին պետական գերատեսչությունների, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների, ինչպես նաև Վրաստանում հավատարմագրված միջազգային առաքելությունների ներկայացուցիչներ:
«Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հիմնադրեց կանանց նկատմամբ բռնության, բռնության պատճառների և հետևանքների վերաբերյալ ֆեմիցիդների մոնիտորինգի մեխանիզմ` ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դուբրավկա Սիմոնովիչի 2015 թ. -ի առաջարկով: Այս 5 տարվա ընթացքում մենք արդեն պատրաստել ենք 5 հատուկ զեկույց և թողարկել մի շարք առաջարկություններ, որոնցից մի քանիսն իրականացվել են», - իր ողջույնի խոսքում ասաց Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ֆեմիցիդների դեպքերի մոնիտորինգի արդյունքում զոհերի նկատմամբ կարծրատիպային վերաբերմունքի, դեպքերի պատշաճ որակավորման և գենդերային հիմքով հանցագործությունների անվանումների հետ կապված խնդիրներ կան: Հարկ է նշել,, որ Վրաստանի գլխավոր դատախազության տվյալներով, 2020 թ.-ի առաջին 9 ամիսների ընթացքում (հունվար-սեպտեմբեր) սպանվել է 19 կին, այդ թվում` ընտանեկան հանցագործության հատկանիշներով 12 դեպք, և այլ դրդապատճառներով 7 դեպք: Բացի այդ, հաղորդվել է կանանց սպանության 20 փորձ, որից 11-ը կատարվել են ընտանեկան հանցագործությունների հիմքով:
Ամփոփելով կոնֆերանսը՝ Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան նշեց, որ չնայած ֆեմիցիդների դեպքերի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման բարելավմանը, համակարգային թերությունները պարզելու համար անհրաժեշտ է ամբողջական աշխատանք:
Հիշեցնենք, որ ֆեմիցիդինգի մոնիտորինգը իրականացվում է Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից 2016 թվականից՝ ՄԱԿ-ի կանանց կազմակերպության աջակցությամբ: Մոնիտորինգի նպատակն է գնահատել խնդրի իրական մասշտաբը, օգտագործված պաշտպանության առումով առկա բացերը կամ կանխարգելիչ միջոցառումները:

Public Defender and UN Women Hold Online Conference on Femicide Prevention and Monitoring
Within the framework of a 16-day campaign against gender-based violence, the Public Defender of Georgia, with the support of UN Women, held an online conference on femicide prevention and monitoring. The purpose of the online conference was to discuss local and international monitoring practices aimed at preventing gender-based killings (femicide) of women.
Dubravka Simonovic, UN Special Rapporteur on Violence against Women, Its Causes and Consequences, delivered a speech at the event. She reviewed international mechanisms against femicide and successful practices of various countries. Speeches were also delivered by Sabine Machl, UN Resident Coordinator in Georgia, Ulrik Tideström,Ambassador of Sweden to Georgia, and Lela Akiashvili, Prime Minister's Advisor on Human Rights and Gender Equality Issues. Local and international practices were reviewed by experts from Georgia, Argentina and Serbia. They stressed the importance of preventive measures and femicide monitoring mechanism. The meeting was attended by representatives of government agencies, international and local organizations, as well as international missions accredited in Georgia.
"The Public Defender of Georgia has established a femicide monitoring mechanism on the basis of the recommendation made by Dubravka Simonovic, UN Special Rapporteur on Violence against Women, Its Causes and Consequences, in 2015. During these 5 years, we have prepared 5 special reports and issued a number of recommendations, some of which have been implemented," - Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, said in her welcome speech.
The monitoring of femicide made it clear for the Public Defender that stereotypical attitudes towards victims, proper categorization of cases and identification of gender-motivated crimes remain problematic. It should be noted that according to the Prosecutor General’s Office of Georgia, during the first 9 months of 2020 (January-September), 19 women were killed in Georgia. 12 cases included signs of domestic crime, while 7 cases had other motives. In addition, there were 20 attempted murders of women, 11 of which included signs of domestic crime.
When summing up the conference, the Public Defender of Georgia noted that despite the improvement in the collection of data on femicide, complex work was necessary during examination of cases for the elimination of systemic shortcomings.
We would like to remind you that femicide has been monitored by the Public Defender's Office of Georgia with the support of UN Women since 2016. The purpose of monitoring is to assess the actual scale of the problem and the shortcomings relating to the protective and preventive measures.