Տեղեկատվական հանդիպումներ Սամցխե-Ջավախեթիում և Կախեթիում կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության մասին
2022 թվականի հուլիսին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները տեղեկատվական հանդիպումներ են անցկացրել Սամցխե-Ջավախեթիի (Ախալցիխեյի) և Կախեթիի (Թելավի, Ախմետայի, Գուրջաանիի) մունիցիպալիտետներում բնակվող կանանց հետ։
Հանդիպումների ընթացքում, որոնց նպատակն էր բարձրացնել տարածաշրջանում բնակվող կանանց իրազեկվածությունը կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության խնդիրների վերաբերյալ, մասնակիցները ծանոթացան Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի մանդատի, ինչպես նաև երկրում գործող՝ բռնության զոհերի պաշտպանության և աջակցության ծառայությունների հետ, վերանայեցին գենդերային իրավահավասարության և հասարակության մեջ կանանց դերի վերաբերյալ առկա կարծրատիպերը։
Հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև մարզային ոստիկանության աշխատակիցների հետ, որտեղ քննարկվել են բռնության զոհ դարձած կանանց, այդ թվում ընտանեկան բռնության և տարբեր խոցելի խմբերին պատկանող կանանց պաշտպանության և աջակցության ծառայությունների հասանելիության հարցերը: Կարևորվել են բռնության ձևերի, բռնության բացահայտման և իրավապահ մարմիններին ուղղորդելու միտումները։ Հանդիպման ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցները խոսեցին ընտանեկան բռնության, ֆեմիցիդների, կանխարգելիչ միջոցառումների, կանանց տնտեսական հզորացման և հետաքննության փուլում առկա տարբեր մարտահրավերների մասին։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի Արևելյան վարչության Ախալքալաքի և Թելավի տարածաշրջանայինգրասենյակների կազմակերպած հանդիպումները վարում էին գրասենյակի գենդերային դեպարտամենտի աշխատակիցներ՝ Գվանցա Խառատիշվիլին և Անա Լոբժանիձեն։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գենդերային վարչությունը շարունակում է տեղեկատվական հանդիպումները մարզերում՝ կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության թեմայով։

Information Meetings in Samtskhe-Javakheti and Kakheti Regions about Violence against Women and Domestic Violence
In July 2022, representatives of the Public Defender of Georgia held information meetings with women living in Samtskhe-Javakheti (Akhaltsikhe) and Kakheti (Telavi, Akhmeta, Gurjaani) municipalities.
At the meetings, the purpose of which was to raise awareness of women living in the regions about violence against women and domestic violence, the participants received information about the mandate of the Public Defender of Georgia and the protection and assistance services for victims of violence. They also spoke about the stereotypes relating to gender equality and women’s role in the society.
Meetings were also held with regional police officers. The topics of discussion at the meetings were access to the protection and support services for female victims of violence, including domestic violence, and women belonging to various vulnerable groups, as well as forms of violence, detection of violence and referral to the law enforcement agencies. During the meeting, police officers talked about domestic violence, femicide, preventive measures, women's economic empowerment and various challenges encountered at the investigation stage.
The meetings organized by the Akhalkalaki and Telavi regional offices of the Eastern Division of the Public Defender's Office were led by Gvantsa Kharatishvili and Ana Lobzhanidze, employees of the Gender Department of the Office.
The Gender Department of the Public Defender’s Office continues to hold informational meetings in the regions relating to violence against women and domestic violence.