Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Քութայիսիի վերաքննիչ դատարան՝ Մզիա Ամաղլոբելիի գործով
Հունվարի 16-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը, Մզիա Ամաղլոբելիի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ Քութայիսիի վերաքննիչ դատարանին է դիմել դատարանի ընկերոջ կարծիքով (Amicus Curiae)։ Փաստաթուղթը քննարկում է ազատազրկման՝ որպես կանխարգելիչ միջոցի հիմնավորման թերությունները և, հիմնվելով մարդու իրավունքների չափանիշների վերլուծության վրա, պնդում է, որ անձի ազատության նման ինտենսիվ սահմանափակումը բացառապես վերացական և հնարավոր սպառնալիքների հիման վրա անընդունելի է։
Քրեական դատավարության և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի չափանիշներին համապատասխան՝ որպես խափանման միջոց ազատազրկումը կիրառելու համար պետք է լինեն համապատասխան և բավարար ապացույցներ, որոնք կհիմնավորեն մեղադրյալի ազատությունն այս աստիճանի սահմանափակումը։
Դատախազությունը խափանման միջոց կիրառելու միջնորդության մեջ մատնանշել է ինչպես փախուստի, այնպես էլ ապացույցների/վկաների վրա ազդեցության ոչնչացման վտանգները։
Նման ռիսկերը պոտենցիալ գոյություն ունեն բոլոր իրավական գործընթացներում, որտեղ քրեական հետապնդում է իրականացվում: Սակայն այն սպառնալիքը, որը կհիմնավորի խստագույն խափանման միջոցի կիրառումը և ազատության սահմանափակումը, պետք է լինի կոնկրետ։ Հակառակ դեպքում, վերացական սպառնալիքի դեպքում ազատազրկման կիրառումը հնարավոր կլինի գործնականում բոլոր դեպքերում։
Դատախազությունն իր միջնորդության մեջ մատնանշում էր նաև կրկնակի հանցանքի ռիսկը՝ որպես հիմնական փաստարկ բերելով ամբաստանյալի մի քանի ժամ վարչական կալանքից ազատվելու հանգամանքը, և դատարանը կիսեց այս փաստարկը։
Հատկանշական է, որ այն փաստը, որի հիման վրա Մզիա Ամաղլոբելին վարչական կալանքի է ենթարկվել, դատարանը չի գնահատել։ Դատարանը չի քննարկել Մզիա Ամաղլոբելիի կալանավորման օրինականությունը կամ վարչական իրավախախտում կատարելը։ Այս պայմաններում Ժողովրդական պաշտպանը համարել է, որ վերոնշյալ հանգամանքը չի հանդիսանում կալանքի կիրառման դեմ բոլոր մյուս փաստարկները հաղթահարող փաստարկ։
Բացի այդ, խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն ներկայացնելիս դատախազը պարտավոր է հիմնավորել իր կողմից խնդրած խափանման միջոցի նպատակահարմարությունը և մեկ այլ՝ ոչ խիստ խափանման միջոց կիրառելու ոչ պատշաճ լինելը։
Ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմը վերանայել է մեղադրական եզրակացությունը, դատախազի միջնորդությունը, դատարանի որոշումը և պաշտպանական կողմի վերաքննիչ բողոքը և եզրակացրել, որ դատախազը պատշաճ կերպով չի հիմնավորել, թե ինչու տեղին չէ կիրառել մեկ այլ՝ նվազ խիստ խափանման միջոց, մանավանդ որ, պաշտպանական կողմը պատրաստակամություն հայտնեց վճարել բավականին մեծ չափի գրավ, ինչպես նաև լրացուցիչ պարտավորություններ դնել։
Բաթումիի քաղաքային դատարանի որոշմամբ պարզ դարձավ, որ դատարանը պատշաճ կերպով չի արձագանքել պաշտպանական կողմի ներկայացրած առաջարկին և առանց պատշաճ հիմնավորման թողել է ոչ խիստ խափանման միջոց կիրառելու հարցը։
Ժողովրդական պաշտպանը հուսով է, որ Քութայիսիի վերաքննիչ դատարանը հաշվի կառնի Դատարանի ընկերոջ կարծիքում ներկայացված իրավական փաստարկները և կքննարկի Մզիա Ամաղլոբելիի նկատմամբ համաչափ խափանման միջոցի կիրառումը, որը կարդարացվի կոնկրետ սպառնալիքներով, եթե այդպիսիք կան։

Public Defender Applies to Kutaisi Court of Appeal relating to Mzia Amaglobeli Case
On January 16, the Public Defender of Georgia filed an opinion of the friend of the court (amicus curiae brief) with the Kutaisi Court of Appeal relating to the use of a pre-trial detention against Mzia Amaglobeli. The document discusses the shortcomings in the justification of the use of pre-trial detention and, based on the analysis of human rights standards, considers that such an intensive restriction of a person's freedom based only on abstract and potential threats is inadmissible.
In accordance with the standards of criminal procedure legislation and the European Court of Human Rights, in order to use of the measure of pre-trial detention, there must be relevant and sufficient evidence that would justify this degree of restriction of freedom for the accused.
In its motion for the use of the measure of pre-trial detention, the Prosecutor's Office referred to the risks of hiding and destroying evidence/influencing witnesses.
Such risks may potentially exist in all criminal proceedings. However, the threat that would justify the imposition of the most severe measure and restriction of freedom must be specific. Otherwise, in the face of an abstract threat, the use of detention would be possible in virtually all cases.
The Prosecutor's Office, in its motion, also referred to the risk of re-offending, citing as its main argument the fact that the accused had been released from administrative detention for several hours, and the court took this argument into account.
It is noteworthy that the fact on the basis of which Mzia Amaglobeli was detained on administrative charges has not been assessed by the court. The court did not consider the legality of Mzia Amaglobeli's detention or the commission of an administrative offence by her. Under these circumstances, the Public Defender considers that the aforementioned circumstance did not constitute an argument that would outweigh all other arguments against the use of detention.
In addition, when submitting a motion for the use of pre-trial detention, the prosecutor is obliged to substantiate the appropriateness of the measure requested and the inappropriateness of using another, less severe measure.
The Public Defender's Office examined the indictment, the prosecutor's motion, the court's ruling, and the appeal of the defence and concluded that the prosecutor had not properly substantiated why it was not appropriate to use another, less severe measure, especially since, according to the appeal, the defence expressed its readiness to pay a fairly large amount of bail and undertake additional obligations.
The ruling of the Batumi City Court makes it clear that the court did not properly respond to the offer submitted by the defence and left the issue of using a less severe measure without proper justification.
The Public Defender hopes that the Kutaisi Court of Appeal will consider the legal arguments presented in the amicus curiae brief and will consider the application of a proportionate measure against Mzia Amaglobeli, which will be justified by specific threats, if any.